Naujienos 2020 rugpjūčio 5 d.

Režisierius Jonas Vaitkus ruošiasi Teatro šimtmečiui dedikuojamai premjerai

2020 m. gruodžio 19 d. Nacionalinis Kauno dramos teatras švęs šimtmetį! Ši data žymi visos Lietuvos profesionalaus teatro gimimo sukaktį. Nacionalinis Kauno dramos teatras gruodžio 18 d. pristatys šiai progai dedikuojamą premjerą .„Ne sau žmonės“ pagal filosofo, rašytojo Vydūno kūrybą. Oratoriją-misteriją kuria režisierius Jonas Vaitkus, pasitelkdamas tautos šviesuolio tekstus „Pasaulio gaisras“, „Ne sau žmonės“.

Formuojant NKDT šimtmečio pastatymus, svarbu prisiminti ryškiausias teatro asmenybes, daugelį metų kūrusias teatre. Vienas iš tokių kūrėjų neabejotinai yra režisierius Jonas Vaitkus, kūręs ryškius spektaklius, nuolat konfrontavusius su sovietine epocha ir jos dogmomis. Jo vadovavimas Kauno dramos teatrui (1975–1987) beveik vienbalsiai tituluojamas teatro aukso amžiumi. Jonas Vaitkus atvėrė naujas metaforinės kalbėsenos, kaip būdo išvengti cenzūros pinklių, galimybes, žadino egzistencinį nerimą, praplėtė tematines erdves nuo lyrinių eskizų iki politinės satyros, pavertė sceną tikru radikalios estetikos bandymų poligonu ir teatro populiarumo kartelę užkėlė taip aukštai, kad tapo gyvąja teatro legenda. Be Jono Vaitkaus sunku įsivaizduoti teatro jubiliejinius metus, todėl režisierius, pakviestas sukurti spektaklį NKDT šimtmečio sezonui, išsikėlė ypatingą uždavinį – aktualizuoti Vydūno atminimą. Vydūnas (Vilhelmas Storosta, 1868–1953) – didysis lietuvių humanistas, rašytojas, žymiausias Mažosios Lietuvos kultūros veikėjas, aukščiausia vertybe laikęs žmoniškumą. Vydūnas savo įvairia veikla siekė ugdyti sąmoningų ir laisvų žmonių tautą, kuri būtų iš esmės, o ne paviršiaus dalykuose laisva. Šį tikslą pasiekti, anot Vydūno, galima tik ugdant tautos dvasinę kultūrą, – mokslą, meną, dorovę. Pasak Vydūno, tautiškumas yra ne tikslas sau, o žmoniškumo ugdymo sąlyga.

Režisierius Jonas Vaitkus, visada pasižymėjęs itin kritišku žvilgsniu į visuomenės ydas, daugelį šiandienos negerovių įvardija kaip aukso veršio garbinimą, moralinių vertybių, doros devalvaciją. Todėl, pasak jo, šiandien mums ypatingai svarbu statyti kelrodžius, kreipiančius aiškių moralinių vertybių kryptimi. Vienas iš tokių kelrodžių, Jonui Vaitkui yra Vydūno asmenybė. Vydūno kūriniuose gausu atsakomybės naštą prisiimančių žmonių, todėl režisierius Jonas Vaitkus siūlo jungtis į tą žygį ir teatro bendruomenei.

Kūrybiniame sumanyme dalyvaus aktoriai, instrumentalistai, kurie kurs išraiškingą muzikinį spektaklio audinį.

Scenografiją ir kostiumus pastatymui kurs po pertraukos į NKDT sugrįžtantis dailininkas Jonas Arčikauskas, o muziką – kompozitorius Tomas Kutavičius.

Dovanų kuponas

Tai geriausia dovana! Jums pakanka žinoti, kokią sumą norite padovanoti, o spektaklį galės išsirinkti pats žmogus. Dovanų kuponą galima išsikeisti į spektaklio bilietus kasoje ir inetrnetu, likutį pasilikti kitam apsipirkimui, o trūkumą – primokėti.

Daugiau
Skip to content
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.