Nacionalinis Kauno dramos teatras

Ne sau žmonės

  • Vienos dalies spektaklis (N-14)

Didžioji scena

Žmogiškosios tragedijos akivaizdoje – G. E. Lessingo pjesės išmintis

Kas galėjo numatyti, kad XXI a. pasaulį  krės karai, atbus religinė nesantaika.

Šiuo sudėtingu laikotarpiu, kai esame tik stebėtojai, prisimename spektaklį „Natanas Išmintingasis“ pagal 1779 m. vokiečių dramaturgo, filosofo G. E. Lessingo dramą.

Ši drama nukelia į XII amžiaus pabaigą, trečiojo kryžiaus žygio laikų Jeruzalę: vietą, kuri tapo didžiųjų Vakarų religijų – judaizmo, krikščionybės ir islamo – karo lauku. Čia rutuliojasi sudėtinga žmogiškų jausmų ir santykių intriga, kurioje persipina trijų skirtingų tikėjimų pagrindinių veikėjų likimai:  išmintingojo žydo Natano, karžygio-valdovo sultono Saladino, jaunojo riterio-tamplieriaus.

Spektaklio režisierius Gintaras Varnas geopolitinio pasaulio įtampą numatė dar 2017 metais, o dabar akivaizdu, kad „Natano Išmintingojo“ XII amžiaus praeitis tampa XXI amžiaus pradžios Europos dabartimi. Geopolitinė situacija įkaitusi. Vyksta karas Ukrainoje su agresore Rusija,  į senąjį žemyną plūsta bangos pabėgėlių, kilo Izraelio ir „Hamas“ karas. 

Vėl tie patys karai Dievo vardan, kurie vyksta žemėje nuo amžių amžinųjų. Trys religijos – judaizmas, krikščionybė ir islamas – kiekviena iki šių dienų mėgina įrodyti, kad tik ji yra vienintelė, tikra ir teisinga. G.E. Lessingas tą klausimą bando spręsti garsiojoje „žiedo parabolėje“ – sultonas Saladinas užduoda žydui Natanui pavojingą klausimą: kuris tikėjimas, kuris įstatymas, kuri iš trijų religijų yra vienintelė teisinga?  Natanas jam pasakoja seną legendą apie galios žiedus.

„Natanas Išmintingasis“ -– idėjų drama, išaukštinanti žmogaus protą ir galią tobulinti pasaulį, mėginanti įtikinti, jog protu ir išmintimi galime sujungti, sutaikyti didžiausias priešybes ir skirtybes, netgi religines, ir priminti žmonėms paprastą, bet neretai pamirštamą humanistinę mintį: žmogus žmogui juk pirmiausia žmogus, o tik paskui – drabužis, išvaizda, tikėjimo arba tautos atstovas.

Tad žmogiškosios tragedijos akivaizdoje Nacionalinio Kauno dramos teatro bendruomenė kviečia išsaugoti  pagarbą ir jautrumą, atmetant bet kokios formos diskriminaciją ir netoleranciją. „Natanas Išmintingasis“ –   utopija, siūlanti pamąstyti apie žmogų ir pasaulį.

Utopijos teikia viltį!?

Jūsų NKDT

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content