Nacionalinis Kauno dramos teatras

Įsigykite bilietus

Šiuo metu bilietai neparduodami

Filosofijos konsultantai Viktoras Bachmetjevas, Bernard Fischer, Robert Scholtus

Tekstą iš prancūzų kalbos vertė Viktoras Bachmetjevas

Žiūrovas nuo pirmosios minutės panardinamas į juslinę vaizdų, garso ir minties erdvę. Jam suteikiama privilegija stebėti scenoje veikiančius aktorius ir matyti savo atspindį didžiuliame veidrodyje. Siluetų projekcijų apsuptyje sklinda Kaune gimusio vieno žinomiausio XX a. Prancūzijos ir Europos filosofų Emmanuelio Levino tekstai, mintys, interviu nuotrupos. Jos pamažu skverbiasi į klausantįjį ir stebintįjį. Atsakomybė – kertinė E. Levino kategorija žadina akistatą su savo asmenine „atsakomybe“, santykį su Kitu, žmogiškumu… Ką aš matau Kito veide? Kas mane daro žmogišku?

Spektaklis „Veidas/Visage“ yra skirtas filosofo Emmanuelio Levino (1906-1995) atminčiai ir jo idėjų teatrinei aktualizacijai. Tai yra bendras projektas su Liuksemburgo miesto Ešo prie Alzeto teatru (Théâtre d‘Esch), gimęs beieškant bendrų sąlyčio taškų tarp 2022 metų Europos kultūros sostinių  – Kauno ir Ešo prie Alzeto. Šiuo tiltu, jungiamąja grandimi tapo Kaune gimęs ir Prancūzijoje gyvenęs filosofas, humanistas Emmanuelis Levinas.

„ Įprastai filosofija vertinama kaip abstrakti, sudėtinga, o šiuo spektakliu norime parodyti, jog taip nėra. Man asmeniškai filosofija padeda mąstyti apie savo gyvenimą, poelgius – manau ji turėtų mus lydėti kasdien“, – sako spektaklio idėjos autorius ir prodiuseris, režisierius Vincent’as Adelus.

Premjera yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Premjera – 2022 lapkričio  11, 12,13 d. ant Didžiosios scenos. Įėjimas per paradines duris.  

Trukmė – 1 val. 30 min.

Interviu su idėjos autoriumi Vincent Adelus

Diskusija „Teatro ir filosofijos sankirtos“. Įžvalgomis dalinasi teatro meno vadovas, teatrologas Edgaras Klivis ir tiesiogiai prie spektaklio sukūrimo prisidėjęs filosofas Viktoras Bachmetjevas.

Edukacinį paketą mokytojams galite rasti čia: Edukacinis paketas pedagogams

Premjerą pristato:

Svetlanos Baturos nuotraukos

 

Atsiliepimai

, Mintis su šio tarpdisciplininio performanso kūrėjais pasimatyti NKDT bibliotekoje nuskambėjo kaip turiningo pokalbio pažadas. Maloni nuostaba, kad teatras tokią turi, juos lydėjo viso susitikimo metu, be to, menininkams buvo malonu prisiminti asmeninius atradimus Prancūzijos bibliotekose gilinantis į Levino asmenybę. Šios vietos magija veikė dar ir todėl, kad paties mąstytojo tėvas vertėsi knygų verslu, Kaune turėjo knygyną, o tris savo vaikus ugdė Biblijos dvasia ir mokė hebrajų kalbos (šeima namuose šnekėjo jidiš, lietuviškai ir rusiškai). Vis dėlto, pokalbį pradėjau nuo itin vizualios afišos, visą rudenį iliuminuojančios pagrindinį įėjimą į teatrą. Tiek Isabelle’ė, tiek Vincentʼas neslepia, kad praeinant Laisvės alėja nuolat matyti joje įrašytus savo vardus – ne tik malonumas, laimė, garbė, bet ir atsakomybė, įpareigojimas. Taigi, būsenų samplaika, kuri, kaip pabrėžia I. Adelus-Suran, žvelgiant iš moralės filosofijos perspektyvos yra labai leviniška. „Spektaklio plakate, programoje regėti savo vardus, taip pat išvysti tam tikrų mizanscenų nuotraukas su keturiais Lietuvos aktoriais – Motiejumi Ivanausku, Mariumi Karoliu Gotbergu, Povilu Jatkevičiumi ir Artūru Sužiedėliu – tai tarsi matyti savo veidą, o šis – vienintelė kūno dalis, kuri paprastai būna nepridengta ir kuri, anot Levino, yra pati morališkai pažeidžiamiausia žmogaus zona. Kai mudu su Vincentʼu klausomės artistų tariamų tekstų, kai žvelgiame į jų akis, kai pastebime jų drovumą ar juoką, šitų emocijų kamuolyje jaučiame patį Leviną, kuriam, išgyvenusiam Antrąjį pasaulinį karą, minėtieji dalykai buvo labai svarbūs.“

Valdas Puteikis Prancūzų filosofo sugrįžimas: veidu į Kauną. Nemunas

, E.Levinas – moderniosios Europos mąstytojas, todėl jo teiginius apie veidą, atsakomybę, intymumo svarbą, nuojautas, kad šalia žmogaus šiame pasaulyje yra kažkas, ką paaiškinti sunku, galima taikyti ir mūsų žemyno dabartinės padėties analizei ir svarstymams apie tai, kur buvome, esame ir galbūt būsime. Tik Vakarų, o ne Rytų pasauliui yra būdinga tai, kad asmenybė, visuomenė, šalių regionas dialoge siekia išsaugoti pokalbio partnerio autonomiją, nesiima prievartos prieš Kitą.

Filosofijo prasmė. Literatūrologo R. Čičelio komentaras, Kauno diena

Į puslapio viršų

Repertuaras

Babelio bokštas. Planet Earth/Game Over/Reset

Babelio bokštas. Planet Earth/Game Over/Reset

Panika

Panika

EN

Dorianas | Kaunas 2022 programos dalis

Paštininkas ir serbentai

EN

Dorianas | Kaunas 2022 programos dalis

EN

Dorianas | Kaunas 2022 programos dalis

Kauno pavasaris’72 | Kaunas 2022 programos dalis

Visas repertuaras

Teatras onl1ne

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content