Nacionalinis Kauno dramos teatras

Jānis Balodis

Miškinis

Dviejų dalių spektaklis

Jo istorija sužavėjo žurnalistus iš viso pasaulio


Įsigykite bilietus

Šiuo metu bilietai neparduodami

50 metų slapstymosi istorija  su  lietuvių-latvių humoro prieskoniu.

Jonas Petrutis mieste buvo dukart, žmonos ir vaikų neturėjo, niekur nedirbo, neužmušė nei musės, pabėgo iš armijos, gyveno slapstydamasis sesers šešėlyje ir tikėjo, kad nuo vilko išgelbėjo jį Dievas…  Jis anaiptol nebuvo tas miško brolis, kuris dienas ir naktis leido partizanų bunkeryje su ginklu rankoje, kuriame paskutinė kulka. Jonas nemanė kovoti ar priešintis, tiesiog nusprendė pasitraukti iš II pasaulinio karo lauko ir pasislėpti.

Spektaklį  inspiravo tikra latvio  Jānis Pīnups (1925—2007) gyvenimo istorija. Šis Pelečių  apylinkės  gyventojas tapo tikra Latvijos sensacija 1995-aisiais, kai po  penkiasdešimt metų trukusio slapstymosi nuo sovietų sugrįžo į visuomenę.

Tai nėra dokumentinis spektaklis  – humoro ir tragedijos sintezė vaizduojant  istorinius momentus neišvengiama.  Režisierius Valters Silis  klausia: „Ar buvimas Miškiniu reiškia išsilaisvinimą iš sistemos gniaužtų, ar ilgiausiai trukusį atsakomybės vengimą žmonijos istorijoje?“

Apie režisierių:

Valters Silis dirba nepriklausomuose teatruose („Dirty Deal“ teatras, Gertrūdos gatvės teatras) ir Latvijos nacionalinio teatro scenoje ( nuo 2008 m.). Nuolat bendradarbiauja  su dramaturgu Janis Balodis. Lietuvos publikai pristatė spektaklius „Legionieriai“ (2013 m., festivalyje „Sirenos“), „Nacionalinis plėtros planas“ (2013 m., Baltijos šalių dramaturgijos festivalyje, NKDT), „Barikados“ ( 2014 m., LNDT).

PREMJERA – 2015 rugsėjo 18, 19, 20 d., spalio 13 d.

Trukmė  – 3 val. 30  min. Su pertrauka.

Didžioji scena

Donato Stankevičiaus nuotr.
Pokalbis su aktoriumi Vainiumi Sodeika LRT OPUS pašnekesiuose 2015 09 07 d.

Atsiliepimai

, Žavingasis latvių duetas – režisierius Valters Sīlis ir dramaturgas Jānis Balodis – yra nepranokstamas šiuolaikinių istorijos atradimų – teatrinių jos re/de/per-konstravimų – erdvėje. Antrasis lietuviškas jų spektaklis – Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje pasirodęs „Miškinis“ (2015) – tai darsyk patvirtina. Jau po pirmųjų jo akimirkų galima drąsiai sakyti: ši tikrais egzotiškojo latvio Jānio Pīnups‘o gyvenimo faktais paremta fiktyvaus lietuvio Jono Petručio istorija tęsia skiriamuoju „V. Sīlio–J. Balodžio firmos“ ženklu tapusį taip vadinamos post-pozityvistinės istorijos galimybių tyrimo projektą...

Istorijos pasakojimo malonumas. lteatras.lt Šarūnė Trinkūnaitė

, „Miškinį“ sumaniusių Balodžio ir Sīlio užmojis išties epiškas: jie pasišauna papasakoti istoriją nuo Antrojo pasaulinio karo iki beveik mūsų dienų. Šįsyk „papasakoti istoriją“ būtų raktinė frazė, ir daryti tai ne bet kaip, o daugiau ar mažiau nuosekliai. Tiesa, istorija beveik neįtikima ir tikrai verta papasakoti: latvis Jānis Pīnupas prieš pat karo pabaigą dezertyravo iš sovietinės kariuomenės ir vėliau net 50 metų slapstėsi, gyveno taip, tarsi jo nebūtų.

Nuskausmintas karo blogis

, Atrodo, kad Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriams būtent juokauti ir fantazuoti Jono Petručio gyvenimo motyvais labiausiai ir patiko. Spektaklyje „Miškinis“ visi jie sukūrė nemažai skirtingų personažų, sunku net suskaičiuoti, kiek kartų užkulisiuose aktoriams teko peršokti iš vieno kostiumo į kitą (kostiumus ir scenografiją spektaklyje kūrė Ugis Berzinis). Tačiau toks žongliravimas poros minučių vaidmenukais daugeliui pakiša koją kuriant svarbiausius istorijos veikėjus. Vainiaus Sodeikos Jonas, Eglės Grigaliūnaitės Sesuo Veronika ir Vaido Maršalkos Brolis Stanislavas - šie vaidmenys aktorių atrodo dar ne visiškai prisijaukinti, žodžiai ir gestai neužtikrinti ir ne taip lengvai „prilimpantys“ kaip epizodiniams veikėjams.

Kaip kambariniai tapo miškiniais

Apdovanojimai

2016m. Fortūnos prizas  aktoriui Liubomirui Laucevičiui už nepagrindinį vaidmenį spektakliuose Miškinis ir Hamletas

2016m. Auksinis scenos kryžius už nepagrindinį vaidmenį spektaklyje Miškinis aktoriams Liubomirui Laucevičiuis ir Vilijai Grigaitytei

Į puslapio viršų

Repertuaras

Kai mes būsim jauni

G

Didžioji rauda ties degančiais vynuogienojais

P

Snieguolė

Labas, Lape!

P

Snieguolė

Visas repertuaras

Teatras onl1ne

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content