Nacionalinis Kauno dramos teatras

Juditos triumfas

  • Dviejų dalių barokinė opera

Didžioji scena

Antonio Vivaldi

Juditos triumfas

Dviejų dalių barokinė opera


Režisierius
Gintaras Varnas
Dirigentas
Juozas Mantas Jauniškis
Scenografijos dailininkė
Julija Skuratova
Vaizdo projekcijų autorius
Karolis Žiūkas ir Rimas Sakalauskas
Vaidina
Dalma Krajnyák (Vengrija), Renata Dubinskaitė, Lina Dambrauskaitė, Jomantė Šležaitė, Indrė Anankaitė
Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinis ansamblis „Musica humana“, Čiurlionio kvartetas, Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos choras „Liepaitės”

Įsigykite bilietus

Antonio Vivaldi oratorija „Juditos triumfas“ – alegorinis pasakojimas apie 1716-ais metais įvykusią venecijiečių pergalę prieš turkus, apsiautusius Korfu salą. Tai istorija apie pergalę prieš užkariautojus iš rytų, kurios pagrindas – biblinis siužetas apie žydų našlę Juditą, išgelbėjusią žydų tautą nuo puolančios asiriečių armijos. Jauna našlė Judita su savo tarnaite ateina į priešų stovyklą pas patį armijos vadą Holoferną, apsimesdama, jog nori jį suvilioti. Judita miegančiam Holofernui nukerta galvą, įdeda ją į maišą, ir abi su tarnaite ramiai išeina iš priešų stovyklos. Karo vadas negyvas, kariuomenė atsitraukia. Žydų tauta išgelbėta.

Šiandien brutalus karas tebesitęsia. Spektaklio kūrėjai mano, kad Judita turi triumfuoti, o kartu su ja ir tie, kurie kovoja su klastingais užpuolikais, žiauriais režimais ir negailestingais diktatoriais. Teatras „Utopia” kartu su Nacionaliniu Kauno dramos teatru, pasitelkdami gausias kūrybines pajėgas – operos solistes, Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinį ansamblį „Musica humana“, Čiurlionio kvartetą bei Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos chorą „Liepaitės“, plokščias dailininkės J. Skuratovos lėles ir neeilinį barokinį A. Vivaldžio kūrinį, pristato „Juditos triumfą” kaip meninio pasipriešinimo aktą ir viliasi, kad magiškas veiksmas scenoje galbūt padės ir šiandienos kare.

Oratorija pasižymi neįprasta atlikėjų sudėtimi: joje veikia penkios solistės ir merginų choras, kuris suteikia muzikinei daliai ypatingos jėgos ir vitališkos energijos. Pagrindiniame Juditos vaidmenyje pasirodys vengrų solistė Dalma Krajnyák (Vengrija) ir lietuvių solistės Renata Dubinskaitė, Lina Dambrauskaitė, Jomantė Paukštė, Indrė Anankaitė.

2024 m. vasario 28, 29 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre, kovo 2 d. Vilniaus senajame teatre.

Premjera –  2023 m. sausio 13, 14, 15 d. Didžiojoje scenoje.

Dviejų dalių opera lotynų kalba su surtitrais lietuvių  kalba.

Trukmė – 2 val. 30 min. (su pertrauka).

Nacionalinis Kauno dramos teatras kartu su teatru „Utopia“

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

 

 

Tekstai:

„Juditos triumfas“NKDT: viešas taikos ritualas

Interviu su režisieriumi (Ryto Allegro, Andrius Baranovas) 

D. Stankevičiaus nuotraukos

 

Atsiliepimai

, „Juditos trumfo“ situacija unikali tuo, kad režisieriui, ketinusiam scenoje „nukirsdinti Putiną“ iškart po Krymo aneksijos ir Rytų Ukrainos užpuolimo, sumanymą pavyko įgyvendinti tik dabar. 2014 m. tokiam sprendimui nepritarė dalis kūrybinės ir organizacinės komandos. Tada, vengiant konfliktų aštrinimo, pastatymo vykdytojams apgaule sutrukdyta prieiti prie gipsinės Rusijos prezidento galvos. Šiandien sprendimas tapo spektaklio vinimi. Ir nemanau, kad pagaliau visuomenė subrendo tokiai meninei išraiškai. Veikiau tik dabar esame pakankamai išerzinti ir nusiteikę žudyti iš tiesų egzistuojančio žmogaus prototipą, o smegenys tai priima kaip reikalingą ir darnų fikcijos papildymą realybe. Štai taip G. Varnas galiausiai sulaukė savo tikrojo „Juditos triumfo“.

Žiūrovus suvienijo teatras, kuriame nugalėtas Putinas. Aušra Kaminskaitė/ LRT Ryto Allegro

, Vivaldi libretistas Jacobi Cassetti venecijiečių drąsą alegoriškai perteikė bibliniu siužetu apie bebaimę Juditą, kuri suviliojusi ir nukirsdinusi asirų kariuomenės vadą Holoferną išgelbsti žydų tautą nuo pražūties. Varno asirai – rusai, kurie tankais ir pabūklais raižo okupuotos tautos žemę. Finale turėjusi išriedėti butaforinė Putino galva anuomet nepasirodė, mat spektaklio prodiuseris išsigando politinio patoso ir paskutinę minutę paslėpė galvą nuo režisieriaus. Taigi didžioji atomazga neįvyko, o režisierius vos nepatyrė infarkto, pirmąkart susidūręs per premjerą su sabotažu. Tad kai pernai Rusija pradėjo atvirą ir žiaurų karą prieš Ukrainą, matyt, ir gimė idėja ne tik atgaivinti „Juditos triumfą“, bet ir iki galo įvykdyti simbolinę egzekuciją diktatoriui. Šįkart kruvina Putino galva išriedėjo su vaizdo projekcijų pagalba. Entuziastinga publikos reakcija atitarė lyg ritualinis suokalbis su statytojais: kad tik padėtų!

Judita reikalauja Putino galvos! Jūratė Katinaitė/ 7md

Į puslapio viršų

Repertuaras

Pasaulio bamba

Pasaulio bamba

Pasaulio bamba

G

Ūbas Caras

G

Patina

Kai mes būsim jauni

Paštininkas ir serbentai

Natanas Išmintingasis

Apie žuvis, ausis ir mamą

Ne sau žmonės

Visas repertuaras

Teatras onl1ne

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content