Nacionalinis Kauno dramos teatras

Dorianas

Vienos dalies spektaklis Oscaro Wilde‘o gyvenimo ir kūrybos motyvais


Režisierius ir scenografas bei šviesų dailininkas
Robert Wilson
Teksto autorius
Darryl Pinckney
Kostiumų dailininkas
Jacques Reynaud
Muzikinis apipavidalinimas
Christian Friedel ir Woods of Birnam
Režisūros bendraautorė
Ann-Christin Rommen
Scenografijos bendraautorė
Stephanie Engeln
Šviesų dizaino bendraautoris
Marcello Lumaca
Vaizdo menininkas
Tomasz Jeziorski
Grimo ir perukų kūrėja
Manu Halligan
Garso režisierius
Torben Kärst
Kostiumų dailininko asistentė
Birutė Jašinskaitė
Režisieriaus asistentas
Robert Zeigermann
Režisieriaus asistentas
Aivaras Micius
Šviesų dizaino bendraautorio asistentas
Džiugas Vakrinas
Režisieriaus padėjėjos
Edita Laurinaitienė, Asta Mačiulytė
Vaidina
Dainius Svobonas
Mantas Zemleckas

Įsigykite bilietus

Iš anglų kalbos vertė Dominykas Norkūnas

„Dorianas“ – pasaulinį pripažinimą pelniusio režisieriaus Roberto Wilsono premjera Nacionaliniame Kauno dramos teatre, sukurta kartu su Vokietijos D’haus teatru Diuseldorfe (Düsseldorfer Schauspielhaus). Robertas Wilsonas – vienas svariausių mūsų laikų teatro kūrėjų, pakeitęs žiūrovų suvokimą apie vyksmą scenoje. Jo kūriniuose dera šokio, performanso, architektūros, tapybos, muzikos ir dramos elementai.

Spektaklio pasakojimas supintas iš rašytojo Oscaro Wilde‘o, jo personažo Doriano Grėjaus ir tapytojo Francis‘o Bacono gyvenimo motyvų. Visi jie vertino grožį, jaunystę, gyvenimo malonumus, siekė išorinės tobulybės ir gyveno egocentriškai. Oscaras Wilde‘as buvo Londono visuomenės numylėtinis, gražuolis pozuotojas Dorianas Grėjus svajojo, kad už jį sentų jo portretas, o jis pats amžinai liktų jaunas ir žavus, dailininkas Francis Baconas nuolat elgėsi spontaniškai ir pramuštgalviškai. Visų jų istorijos pasakoja apie gyvenimo ir meno ryšį. Visi jie savo gyvenimą pavertė menu, o meną – gyvenimu. Amerikiečių rašytojas Darryl Pinckney šių personalijų gyvenimo detales sujungė į asociatyvų pasakojimo srautą, kuriame susipina prisiminimai, išgyvenimai, apmąstymai ir jausmai. Roberto Wilsono režisūra, judesio architektūra ir šviesų magija sukuria tobulą reginį, žavintį precizika ir meistryste.
„Meno ir negalima suvokti iki galo – tai kažkas, apie ką gali galvoti ir mąstyti amžinai.“ (Robertas Wilsonas)

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Premjera – 2022 m. spalio  1, 2 ir 7 d. Didžiojoje scenoje (N-14)

Trukmė – 1 val. 30 min. (be pertraukos)

Spektaklio metu skamba garsi muzika

NKDT kartu su


„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Projekto partneriai:

 

Spektaklio bičiulis

Teatrologės Jurgitos Staniškytės interviu su režisieriumi

IQ LIFE autorės A. Žemaitytės  interviu Režisierius, kuriam nepatiko teatras

„Balsas iš salės“ su Kristina Savickyte, „Doriano “ žiūrovais ir jo kūrėjais

Lucie Jansch nuotraukos

Atsiliepimai

, Mano manymu, Roberto Wilsono spektaklis pirmiausia yra tyro kūrybos džiaugsmo, žavėjimosi neribotomis teatro galimybėmis apraiška. Teatro, gebančio kurti grožį. Šiuolaikinis teatras, ypač kuriamas mūsų geografinėse platumose, estetines problemas nustūmė į šešėlį, jų vietą užleisdamas socialiai angažuotam turiniui. Tokie spektakliai kaip „Dorianas“ įtikina, kad kalbėjimas apie grožį mene ne tik vis dar turi prasmę, bet gali būti ir turinio perteikimo priemonė. Nes kiek Wildeʼui grožis yra didžiausia vertybė, tiek Wilsonui jis yra dirbtinis fasadas, kaukė, už kurios slepiasi vienatvė ir poreikis būti suprastam. Amerikiečių režisierius negaili Dorianui pykčio, paversdamas jį juokingu - nes juk tuo dažnai baigiasi desperatiškas bandymas nuolat būti dėmesio centre. Jis parodo, kokia plona gali būti riba tarp juokdario ir tikro menininko.

Karolina Matuszewzka. Daugiau nei meno kūrinys. Žurnalas „Teatr“ ir Menų faktūra

, Režisieriaus Roberto Wilsono kuriamas „Doriano“ pasakojimas jungia ir tylą, ir garsą. Jis jungia tai, kas prieštaringa ir tai, kas vienas be kito negalėtų egzistuoti. Tai pėdos, kurias palieki smėlyje ir smėlis, kurį nuplauna jūra. Todėl ir visiškai skirtingi Dainiaus Svobono ir Manto Zemlecko Dorianai šiame pasakojime veikia lyg veidrodis ir atspindys. Tai iš savęs besijuokiantis ir tuo pat metu savęs besigailintis benamis katinas Mantas Zemleckas ir lyg iš Edgaro Allano Poe pasakojimo išskridęs Dainiaus Svobono varnas, vis dar tebeklykiantis „nevermore“. Tai dvi priešingybės, kurios viena kitai gyvybiškai reikalingos. Tačiau meilė yra dvikryptis judėjimas.

Sielvarto metų laikas. Rimgailė Ravenytė, Menų faktūra

, Spektaklyje galima justi vykstantį dialogą tarp R.Wilsono kuriamo vizualinio teatro ir lietuviško teatro tradicijos. Mūsų teatrų scenos regėjusios daugybę realybę atspindinčių realistiškų, psichologinių pastatymų, kuriuose personažai tarpusavyje bendrauja, atrodo ir elgiasi taip, kaip mes įpratę matyti kasdienybėje. Žinoma, juose yra daug kalbama, įvykiai, veikėjų emocijos pasakojamos daugiausia žodžiais, gestais. R.Wilsono personažai labiau komunikuoja neverbaline kalba, o neretai nekalba iš viso. Šioje „Doriano“ versijoje kalbama daug ir spektakliui įsibėgėjus ima atrodyti, kad jis toks ir bus, tačiau kūrėjas dekonstruoja tokį spėjimą ir toliau leidžia panirti į įspūdingą sapnų šou.

R. Wilsono „Dorianas“: tapti savo paties šešėliu. D. Dementavičiūtė -Stankuvienė. Kauno diena

, Kiekvienas Wilsono pastatymas Lietuvoje yra didelė šventė. O didelės šventės daug kainuoja. Tad lengvai nukrypdama į kultūros finansavimo klausimą, norėčiau skaitytojams priminti, kad pasaulinio garso užsienio menininkų kūryba Lietuvos teatrų repertuaruose kol kas nepretenduoja tapti tendencija. Ypač tokių kaip Wilsonas, kurių kūrybiniai procesai integruoja jų pačių pagalbinius darbuotojus (pavyzdžiui, režisierių-statytoją), aukštus ir bekompromisius reikalavimus scenos technologijoms ir aukščiausios kokybės kostiumų ir grimo poreikį. Ne veltui viltis pakviesti režisierių į Lietuvą iki šiol išpuoselėjo ir įgyvendino tik gausiausiai finansuojamas šalies teatras ir nacionalinis teatras, sugebėjęs prasmingai įdarbinti Europos Sąjungos Kauno kultūrai skirtus pinigus („Dorianas“ yra KEKS 2022 programos dalis).

Aušra Kaminskaitė apie „Dorianą“: kiekvienas Wilsono pastatymas Lietuvoje yra didelė šventė, o jos daug kainuoja. LRT.lt

, Kurti savidestruktyvų Dorianą Svobono ir Zemlecko duetui yra išskirtinis procesas: čia viskas – gestas, judesys, mimika, intonacijos pokyčiai – režisieriaus tiksliai apskaičiuota, o kaitos ritmas spartus: nuo statiško, sukaupto, teatrališko monologo iki šokio ar dainos. Realistinių atspindžių turinčią Bacono tapybos studiją scenoje keičia kabaretas ar veidrodžiais apsuptas grimo kambarys ir visa tai panardinta į kompozitoriaus Christiano Friedelio (taip, to paties vokiškojo Doriano) ir grupės „Woods of Birman“ muziką, kurios motyvai dar ilgai po spektaklio skamba galvoje. Wilsonas spektaklyje „Dorianas“ mums demonstruoja savo paties sukurtą, veiksmingą ir paveikią šiuolaikinio teatro formulę, kurios pagrindiniai raktažodžiai galėtų būti elementų dermė ir dinamiškumas.

Visumos pojūtis. Miglė Munderzbakaitė. 7md

, Wilsonas keri vaizdu, apšvietimu, itin tiksliais ir tikslingais aktorių veiksmais, kur atidirbtas kiekvienas gestas, net galvos pasukimas, intonacijos taipogi. Aktoriai laisvi tokioje, atrodytų, režisieriaus nelaisvėje. Laisvi ir kerintys ne mažiau už Wilsono sukurtus vaizdinius. Statišką, sukauptą, mąslią vieno menininko-herojaus stilistiką keičia vieno artisto - to paties menininko-herojaus - kabaretas, šou, reviu, t. y. tai, kas turi svaiginti pramogos geidaujančią publiką. Publika akimirksniu pasiduoda, vidury vaidinimo sprogsta dėkingumo ovacijomis, menininkas (Wilsonas ir jo aktoriai) jas skatina, provokuoja, po to iškart taip suironizuoja, taip gnybteli, kad toji publika juokiasi pati iš savęs. Džiaugiasi.

Rūta Oginskaitė. Dorianas ir mylimieji. Menų faktūra

Apdovanojimai

2022m. „Fortūnos

2022m. „Auksinis scenos kryžius

Į puslapio viršų

Repertuaras

F

AURA 33 | Indigo. Das schliemann projekt

Babelio bokštas. Planet Earth/Game Over/Reset

Babelio bokštas. Planet Earth/Game Over/Reset

Panika

Panika

EN

Dorianas | Kaunas 2022 programos dalis

Paštininkas ir serbentai

EN

Dorianas | Kaunas 2022 programos dalis

Visas repertuaras

Teatras onl1ne

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content