Nacionalinis Kauno dramos teatras

Kauno pavasaris’72

  • Vienos dalies spektaklis įkvėptas Romo Kalantos protesto

Ilgoji salė

Spektaklis AŠ – MOLJERAS – matomas ir regėjimo neįgaliesiems

Net 220 Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) narių šį trečiadienį susirinko Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Svečiai žiūrėjo spektaklį „Aš – Moljeras“, sukurtą pagal Moljero pjesę „Tariamas ligonis“ ir biografijos faktus. Dėl didelio susidomėjimo gegužės 24 d. numatytas dar vienas šio spektaklio rodymas su garsiniu vaizdavimu.

Daliai žiūrovų toks apsilankymas šiame teatre jau nebe pirmas, nes spektakliai su garsiniu vaizdavimu tampa gražia tradicija –  Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) organizuoja keletą tokių spektaklių per metus žmonėms su regos negalia. Pasak LASS kultūros projektų vadovės Linos Puodžiūnienės, projektas nuo savo gyvavimo pradžios, 2012 m., išaugo neįtikėtinai. „Prisimenant pirmuosius spektaklius, juos žiūrėjo kelios dešimtys žiūrovų, o dabar skaičiuojame šimtais. Nebesutelpame ir į sales. Štai 2017 m. gruodį Klaipėdos dramos teatre  spektaklį „Tėvas“ su garsiniu komentavimu pamatė 300 žiūrovų. Teatras organizavo du rodymus mažojoje salėje, nes visi norintys netilpo. Išsirinkus Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklį „Aš – Moljeras“, norinčių į jį atvykti užsirašė daugiau negu 400, tad teatro administracija taip pat pasiūlė dalyvauti dviejuose rodymuose. Taip pat  norime padėkoti Vilniaus universiteto Kauno fakulteto Audiovizualinio vertimo dėstytojai dr. Laurai Niedzviegienei už nuolatinį garsinio vaizdavimo kokybės gerinimą Lietuvoje“, –  sakė L. Puodžiūnienė. Į gegužės 16 dienos spektaklį Kaune rinkosi LASS nariai iš Klaipėdos miesto ir rajono, Kelmės, Šiaulių, Prienų, Tauragės, Širvintų, Molėtų, Klaipėdos miesto ir rajono, Vilniaus.

Nacionalinis Kauno dramos teatras – vienintelis teatras Lietuvoje, turintis garsiniam komentavimui reikalingą įrangą. „Aš – Moljeras“ – jau ketvirtasis specialių poreikių žmonėms pritaikytas spektaklis. Žiūrovams su regos negalia buvo pritaikyti spektakliai M. Frisch „Biografija: vaidinimas“, A. Dilytė „Solė ir močiutės“ (vaikams) bei W. Shakespeare „Hamletas“. Vadybos ir žiūrovų aptarnavimo skyriaus darbuotojai jau sukaupė ir nemažą patirtį, kaip organizuoti pasiruošimo darbus, pasitikti svečius. „Organizatoriai stengiasi, kad žiūrovai susipažintų su įvairių režisierių kūryba, skirtingų žanrų spektakliais, o teatras džiaugiasi galėdamas priimti ypatingų poreikių turinčius žiūrovus ir suteikti jiems galimybę pažinti scenos meną“, – sakė Nacionalinio Kauno dramos teatro generalinis teatro direktorius  Egidijus Stancikas.

Spektakliai įgyvendinti kartu su Vilniaus universiteto Kauno fakulteto Audiovizualinio vertimo studijų programos studentais, kuriems vadovauja dėstytoja dr. Laura Niedzviegienė. Spektaklio „Aš – Moljeras“ garsinį komentavimą ruošė Audiovizualinio vertimo bakalaurantė Kristina Meilūnaitė. Studentė dalyvavo rengiant „Biografijos: vaidinimo“ garsinį aprašymą, su dėstytojos pagalba pasiruošė spektakliui „Solė ir močiutės“, komentavo sudėtingą spektaklį „Hamletas“ ir priėmė kito žanro, dinamiškos komedijos „Aš – Moljeras“, iššūkį. Tokio spektaklio paruošimas yra ilgas procesas: analizuojamas spektaklio įrašas, žiūrimas spektaklis teatro scenoje. Nemažą praktinio darbo patirtį turinti mergina džiaugiasi, kad garsinis teatro spektaklių vaizdavimas Lietuvoje įgauna pagreitį. „Dalyvavau praktiškai visuose spektakliuose su garsiniu vaizdavimu nuo 2015 metų. Auditorijos augimas ir tokių spektaklių poreikio didėjimas dar labiau paskatino mano pirminį susidomėjimą ir norą toliau tobulėti garsinio vaizdavimo srityje“, – tikino K. Meilūnaitė.

Į gegužės 16 dienos spektaklį „Aš – Moljeras“ žiūrovai su regos negalia ir juos lydintys asmenys susirinko gerokai anksčiau. Pirmiausiai teatro savanoriai jiems išdalino bevielės ausinės su pulteliais. Didžiosios scenos fojė  susirinkusiems spektaklio idėją  pristatė režisierė ir aktorė Inesa Paliulytė. Vėliau, susirinkus Didžiojoje scenoje, Kristina Meilūnaitė pristatė spektaklio scenografiją ir spektaklio herojus, pakviesdama aktorius prisistatyti publikai trumpu pasisveikinimu ir fraze iš spektaklio. Tai reikalinga, kad neregintis lengviau atskirtų personažus scenoje pagal aktorių balsus ir tembrus. Vėliau žiūrovai pasitikrino ausinių veikimą,  garso kokybę ir prasidėjo spektaklis.

Gegužės 24 dieną spektaklį  „Aš – Moljeras“ pamatys dar 214  LASS narių.

Nacionalinio Kauno dramos teatro informacija

Julijos Kazancevaitės nuotraukos

 

 

 

 

 

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content