Savaitgalis su interaktyvaus teatro vaikams ir jaunimui kūrėjais
Rugpjūčio 25-26 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre skirtingos Europos teatro trupės dalinosi interaktyvaus teatro (“Theatre of the participant”) metodo taikymo ypatumais ir tolimesnio bendradarbiavimo perspektyvomis. Vyko dirbtuvės, diskusijos ir aptarimai.
Į dvi dienas trukusį susitikimą atvyko 4 nepriklausomų užsienio teatrų, kuriančių vaikams ir jaunimui, atstovai: „Kompani13“ (Norvegija), „Bird and Bat“ (Islandija), Kava Drama (Káva Kulturális Műhely, Vengrija), Teater Allena (Švedija). Lietuvą atstovavo režisierė Agnė Sunklodaitė, kompozitorius Deividas Gnedinas ir Nacionalinio Kauno dramos teatro vadybos skyriaus vadovė Agnė Burovienė.
Penkias šalis vienijančio projekto tikslas – suburti trupių ir teatrų, dirbančių pagal “Theatre of the participant” metodiką, tinklą ir kelių metų bėgyje dalintis interaktyvumo būdais ir patirtimi, ieškoti naujų ir efektyvių publikos įtraukimo priemonių, kurti bendrus meninius, edukacinius projektus.
Kuo ypatingas dalyvio teatras “Theatre of the participant” metodas? Jo esmė – interaktyvumas ir publikos įtraukimas į veiksmą, sprendžiant spektaklyje analizuojamą temą ar problemą, ribos tarp žiūrovo ir aktoriaus nebuvimas. Šiuo metodu sukurti spektakliai skatina vaikus ir jaunimą dalyvauti socialiniuose procesuose, priimti sprendimus asmeniniame gyvenime.
Nepriklausomas Kava Drama (Káva Kulturális Műhely) teatras dalyvio teatro metodais vadovaujasi jau daugiau nei 20 metų ir kasmet parengia apie 8 premjeras vaikams ir jaunimui. Šio teatro principai sužavėjo lėlių ir objektų teatro iš Norvegijos „Kompani13“ kūrėjus, tad bendra iniciatyva kilo idėja šį metodą plėtoti Šiaurės Europos šalyse.
Pirmąją susitikimo Kaune dieną moderatorė Hjørdis Steinsvik (Norvegija) supažindino su metodu, o Kava teatro atstovas Gabor Takacs pakvietė į dirbtuves, pristatydamas trumpą 15-17 m. jaunimui skirto spektaklio epizodą. Vėliau susitikimo dalyviai rinkosi diskusijoms ir aptarimams.
Antrąją dieną visos trupės pristatė savo kūrybinę veiklą. Trupė „Bird and Bat“ (Islandija) orientuojasi į šokio ir judesio spektaklius vaikams. Norvegų trupė „Kompani13“ dirba su lėlėmis ir objektais, „Teater Alena“ (Švedija) yra vieno aktoriaus teatras, kuriantis spektaklius minimaliomis priemonėmis. Nacionalinio Kauno teatro atstovė Agnė Burovienė pristatė festivalį „Nerk į teatrą“, teatro spektaklius vaikams ir jaunimui ir erdves, kuriose jie vyksta. Režisierė Agnė Sunklodaitė savo kūrybinį braižą pristatė svečius įtraukdama į improvizuotą spektaklio veiksmą.
Pasak „Kompani13“ koordinatorės Hjørdis Steinsvik, Kaune vykusio pirmojo susitikimo tikslas buvo geriau pažinti vieniems kitus, išsiaiškinti interaktyvaus teatro vaikams ir jaunimui patirtis, pažinti taikomų interaktyvaus teatro metodų įvairoves, suformuoti tikslus ir užmegzti tolimesnio bendradarbiavimo gaires.
Kitas susitikimas numatomas 2019 m. sausio mėnesį Budapešte Kava Drama teatre, kur vyks kelias dienas trunkančios dirbtuvės. Vėliau estafetę perims kitų teatrų trupės.
,,Šį susitikimą vertinu kur kas daugiau nei susipažinimą su konkrečiu metodu, ar užsienio kolegų darbo principais. Tai rimta inspiracija tolimesniems teatro planams, kuriuos perspektyvoje galės įvertinti teatro žiūrovai“, – apibendrino Agnė Burovienė.
Nacionalinio Kauno dramos teatro informacija
Dalyvių nuotraukos