Nacionalinis Kauno dramos teatras

Juditos triumfas

  • Dviejų dalių barokinė opera

Didžioji scena

Režisierius Gytis Padegimas naujausia premjera stiprins lietuviškos sąmonės imunitetą

Režisierius Gytis Padegimas po kelerių metų pertraukos grįžta į Nacionalinį Kauno dramos teatrą. Kūrybinį sugrįžimą įprasmina nacionalinė dramaturgija – išeivijos rašytojo Algirdo Landsbergio pjesė „Vėjas gluosniuose“, kurios premjera  – jau gruodžio 7, 9, 23 dienomis Ilgojoje salėje.

Režisierių, teatro pedagogą Gytį Padegimą dera tituluoti daugiausiai lietuviškos dramaturgijos teatro scenoje pastačiusiu kūrėju. Antano Baranausko, Kazio Sajos,  Justino Marcinkevičiaus, Juozo Glinskio, Juozo Grušo, Antano Škėmos, Vidmantės Jasiukaitytės, Jurgos Ivanauskaitės, Emos Mikulėnaitės, Arvydo Juozaičio, Violetos Palčinskaitės, Vandos Juknaitės, Marko Zingerio, Herkaus Kunčiaus bei kitų autorių kūriniai ir paties parašytos pjesės nacionaline tematika – ilgos, turtingos ir prasmingos režisieriaus kūrybinės biografijos pamatas. Jis – taip pat ir pirmojo lietuviškos dramaturgijos festivalio „Atgaiva“, prieš 30 metų surengto Šiauliuose, iniciatorius ir organizatorius.

Premjerai Nacionaliniame Kauno dramos teatre G. Padegimas pasirinko Lietuvoje mažai žinomo išeivijos rašytojo Algirdo Landsbergio (1924-2004)  pjesę „Vėjas gluosniuose“, parašytą JAV 1956 metais. Režisierius yra statęs šio autoriaus kūrinį pavadinimu „Vaikai gintaro rūmuose“ su Klaipėdos universiteto Menų akademijos vaidybos studentais – jam pjesę su dedikacija atsiuntė pats autorius. Vis dėlto, profesionalioje scenoje lig šiol tebuvo pastatyta vienintelė šio autoriaus drama – „Penki stulpai turgaus aikštėje“ (1989 m., Kauno dramos teatre, režisierius Vytautas Balsys). Būsimas spektaklis yra dedikuojamas šiemetiniam festivaliui „Atgaiva“.

Primirštas ar iki galo neatrastas autorius Algirdas Landsbergis beveik visą savo gyvenimą anapus Atlanto paskyrė moderniajai pokario lietuvių literatūrai: rašė romanus, noveles, pjeses, publicistiką, redagavo Antano Škėmos raštus, vertė lietuvių literatūros kūrinius į anglų kalbą, dalyvavo į Lietuvą transliuojamose „Amerikos balso“ ir „Laisvosios Europos“ radijo laidose, buvo tarptautinio PEN klubo rašytojų tremtyje centro prezidentas, JAV Dramaturgų gildijos narys.

Pjesės „Vėjas gluosniuose“ veiksmas nukelia į XVI amžių, kur Livonijos pasienyje lietuvių-lenkų kariuomenė laukia mūšio su rusų armija dėl Livonijos krašto. Šventasis Kazimieras drauge su Angelu trumpam nusileidžia į žemę tyrinėti žmogaus ir jo žemiškojo gyvenimo. Tačiau jų viešnagė užtrunka. Lietuvos – Lenkijos karalius Žygimantas Augustas liūdi dėl mirusios karalienės Barboros, kareivių gretose veši apatija, skurdas, alkis, netikėjimas ir nuovargis, o Kopernikas neseniai atrado, kad Žemė nebėra visatos centras. Nusivylusio žmogaus akyse žemė tapusi purvinu užkampiu, „kur krinta žvaigždžių išmatos“, o du žmonės čia toliau vienas nuo kito nei du žvaigždynai. Kazimieras stengiasi pripildyti žmonių sielas tikėjimo, suteikti jiems dvasinės stiprybės ir sugrąžinti karaliui pasitikėjimą savo jėgomis, tačiau patiria, kad žmonės nori klausyti tik savęs. Nepaisant visko, jų kalba tokia graži savo laikinume, kaip vėjas gluosniuose.

Dramaturgas, atstovaujantis pokario jaunąją kartą, auklėtą egzistencializmo filosofų, nagrinėja dvasinį konfliktą – kaip gyventi žmogui istorinių katastrofų akivaizdoje, iškelia gyvenimo beprasmybės ir laikinumo problemas. Intelektualinio turinio dialoguose išsaugota skaidri poetinė intonacija, būdinga lietuvių istorinėms dramoms. „Ši pjesė yra labai vailderiška, nes, kaip ir „Mūsų miestelyje“ bei „Ilgoje Kalėdų vakarienėje“, joje kalbama apie paprastus žmones, keistai supintus jų likimus karo akivaizdoje. Dabar, kai jaučiame stiprias geopolitines įtampas, manau, kad ši pjesė yra labai aktuali. Be to, Algirdo Landsbergio tekstai – tarsi lietuviškos  sąmonės  imuniteto  stiprinimas“,– įsitikinęs  spektaklio sumanytojas ir režisierius.

Spektaklio „Vėjas gluosniuose“ premjera Nacionaliniame Kauno dramos teatre 2018 m. gruodžio 7, 9 ir 23 d. Ilgojoje salėje. Scenografiją ir kostiumus kuria dailininkė – Birutė Ukrinaitė, muziką – Raimundas Martinkėnas, judesį ir choreografiją – Indrė Puišytė.

Vaidina Dainius Svobonas, Arnas Ašmonas, Jurgis Jarašius, Andrius Gaučas, Karolina Elžbieta Mikolajūnaitė, Dovydas Pabarčius, Ugnė Žirgulė,  Henrikas Savickis, Artūras Sužiedėlis, Milė Šablauskaitė.

Spektaklis Nacionaliniame Kauno dramos teatre gimsta praėjus 45 m. nuo G. Padegimo debiuto su spektakliu vaikams „Karlsonas ir vėl pokštauja“. Taip pat premjera pažymi kūrybinio bendradarbiavimo su dailininke Birute Ukrinaite 20-metį.

Spektaklio sukūrimą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Nacionalinio Kauno dramos teatro informacija

Bilietai

Pjesės skaitymo akimirka. Rido Beržausko nuotr.

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content