Režisierius G. Varnas kuria spektaklį GETAS
Režisierius Gintaras Varnas su gausia aktorių ir spektaklio kūrėjų komanda intensyviai studijuoja istorinius holokausto Lietuvoje pėdsakus, – 2018 m. rugsėjo gale prognozuojama premjera „Getas“ pagal Joshua Sobolio 1983 m. parašytą to paties pavadinimo pjesę.
Balandžio 27 dieną aktoriai ir režisierius lankėsi Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Holokausto ekspozicijoje (Pamėnkalnio g. 12), kur apžiūrėjo parodą. Šio muziejaus Istorijos tyrimų skyriaus vedėja Neringa Latvytė-Gustaitienė, daugelį metų tyrinėjanti Holokausto istoriją Lietuvoje, pasakojo apie Vilniaus getą, dalinosi įspūdžiais iš susitikimų su Holokaustą išgyvenusiais žmonėmis.
Balandžio 27 dieną kūrybinė komanda Kaune aplankė buvusio Kauno geto teritoriją Vilijampolėje, po kurią lydėjo gidas Chaimas Bargmanas. Chaimo mama buvo Kauno geto kalinė, išgyvenusi tragiškus įvykius. Ji ne tik perdavė sūnui savo prisiminimus, bet ir nepriekaištingą jidiš kalbą bei Kauno geto dainas.
Dar šią žiemą režisierius Gintaras Varnas kelionės į Izraelį metu susitiko su pjesės autoriumi Joshua Soboliu. Pjesė „Getas“ – tai istorija apie tai, kaip Antrojo pasaulinio karo metais nacių okupuotame Vilniuje buvo įkurtas unikalus Rytų Europos geto teatras, tapęs meno, kultūros ir dvasinio pasipriešinimo centru Vilniaus gete. Profesionalus teatras žydų gete pradėjo veikti 1942 metų sausio 18 dieną, veikė daugiau nei metus – iki 1943 metų spalio 20–osios. Per šį laikotarpį dvidešimties tūkstančių Vilniaus geto bendruomenė į geto teatro spektaklius ir kitus pasirodymus nupirko apie 70 tūkst. bilietų. Teatro renginius žiūrėjo net žydų naikinimui vadovavę naciai ir jiems talkinę lietuviai kolaborantai. Geto teatras – kūryba mirties akivaizdoje, dvasinės rezistencijos apraiška, žydų dvasinės stiprybės šaltinis ir vienintelė galimybė jaustis žmogumi. Tai drama, pasakojanti apie bendruomenės kovą už fizinį ir dvasinį išlikimą, net ir žinant, kad priešas šimtą kartų stipresnis. Tačiau J. Sobolio pjesė tebūtų pagrindinė spektaklio literatūrinė ašis. Spektaklyje pjesės tekstas būtų papildytas kitais intarpais – autentiškais Lietuvos istorijos epizodais, archyvine medžiaga bei liudininkų pasakojimais.
Vaidina: Vainius Sodeika, Mantas Zemleckas, Sigitas Šidlauskas, Liubomiras Laucevičius, Jovita Jankelaitytė, Dainius Svobonas, Ričardas Vitkaitis, Vaidas Maršalka, Arnas Ašmonas, Gytis Laskovas, Edgaras Žemaitis, Gintautas Bejeris, Saulius Čiučelis, Tomas Erbrėderis, Albinas Budnikas, Eglė Grigaliūnaitė, Martyna Gedvilaitė.
NKDT informacija
Gintauto Bejerio nuotraukos
Akimirkos, praleistos Vilniaus Gaono žydų muziejuje
Istoriniais Kauno geto keliais