Nacionalinis Kauno dramos teatras

Ne sau žmonės

  • Vienos dalies spektaklis (N-14)

Didžioji scena

Teatro kubas

Pažinti teatrą ir įvairius jo procesus galima pačiais įvairiausiais būdais – apsilankius spektaklyje, sudalyvavus edukacinėje programoje, pasivaikščiojus po užkulisius. Bet kodėl teatro nepažinus mokykloje? Brandindamas šią viziją, Nacionalinis Kauno dramos teatras kartu su Kaunas 2022 inicijuoja edukacinį projektą „Teatro Kubas“, skirtą atskleisti ir ugdyti vaikų ir jaunimo kūrybinį potencialą bei gilinti jų žinias apie kultūros bei meno procesus.

Nuo teksto iki brėžinių ir apšvietimo

Projekto tikslas – sukurti įdomią ir naują edukacinę priemonę, „Teatro Kubą“, kurios turinys būtų sudarytas iš teatre naudojamų priemonių: pjesių, bilietų, dramaturgų bei režisierių naudojamos medžiagos ir kitų priemonių, atspindinčių spektaklio gimimo procesą. Šie kubai – tai juodos scenos dėžės muliažai,  kurios gali pasitarnauti kaip edukacinė priemonė lietuvių kalbos, matematikos, dailės ir kitose pamokose. Pasitelkus pjesę, galima rengti skaitymus lyg tikrame teatre, atlikti teksto suvokimo užduotis, vaidinti scenas ir pan. Taip pat galima pasigaminti lėles ar sukurti savo scenografiją: pasiruošti brėžinius, kad scenografijos elementai atgimtų tikroje scenoje, atlikti dekoracijų apskaičiavimus, mokytis kurti scenos pašvietimą. Pagal pateiktas bilietų pardavimo ar reklamos planavimo ataskaitas, skaičiuoti pokyčius, numatyti bilietų kainas ir t.t. Teatras savyje talpina daugybę įdomių dalykų, kuriuos pasitelkus galima pamokas paversti gerokai įdomesnėmis. Ši edukacinė priemonė skirta priešmokyklinukams ir 1-4 klasių moksleiviams.

Pilotinė teatro kubo versija buvo išbandyta dar 2018 metais su Kauno LSMU gimnazijos bei „Herojaus“ mokyklos pedagogais ir 1-5 klasių mokiniais bei susilaukė teigiamų atsiliepimų.

 „Bandant pirmuosius teatro kubus, vaikus labiausiai sužavėjo tai, kiek daug įvairiausių profesijų slypi teatre. Kad čia yra ne tik aktoriai ir režisieriai, bet prisidėti prie spektaklio kūrimo gali kurdamas kostiumus, scenografiją, ieškodamas muzikos ar labiausiai emociją atspindinčių spalvų. Tuo tarpu mokytojai džiaugėsi, kad naudodami realius pavyzdžius iš teatro, daug lengviau gali sudominti vaikus ir išaiškinti norimą temą“, – patirtimi dalinosi idėjos autorė, NKDT vadybos skyriaus vadovė Skaistė Jurėnė. Tačiau siekdami, kad edukacinė priemonė kuo labiau atitiktų pedagogų poreikius, mokyklos programą, į „Teatro kubo“ kūrimą Nacionalinis Kauno dramos teatras įsijungti kvietė ir pedagogus.

Į procesą įtraukiami ir pedagogai  

Pirmasis „Teatro Kubo“ projekto etapas startavo 2021 m. birželio 8-11 d. Anne Graswinckel (Nyderlandai) vedamomis kūrybinėmis dirbtuvėmis pedagogams. Anne Graswinckel – rašytoja,  teatro pedagogė, kultūros projektų vadovė. Seminaro metu ji pristatė savo metodiką, kartu su pedagogais kūrybinių dirbtuvių metu parengė edukacinio teatro kubo priemones ir metodologiją, kurie papildė „Teatro Kubą“. „Anne‘s Graswinckel požiūris į teatro ir mokyklos apsijungimo galimybes, jos kūrybiška mokymosi metodika įkvepia, todėl pakvietėme ją tapti šio projekto dalimi. Olandijos vyriausybė remia programą, kuri ieško būdų, kaip menus integruoti į mokymosi procesą, o Anne būtent šioje srityje dirba. Atvykusi į Kauną, lektorė supažindino mokytojus su savo metodika bei kartu ieškojo būdų, kaip ją adaptuoti „Teatro Kubui“,  – dėstė edukacinės veiklos koordinatorė Inga Samoškaitė.

Po šių kūrybinių dirbtuvių sukurtas teatro kubo prototipas, kurį 2022 m. rudenį galėjo išbandyti keletas mokyklų, pateikti pasiūlymus tobulinimui. Atsižvelgus į pastabas gaminama 40 kubų, kurie pasieks Kauno miesto ir rajono mokyklas kartu su edukacine programa jau nuo balandžio mėnesio. Tikimasi, kad aktyviai įvairių pamokų metu naudodamiesi šia edukacine priemone, mokytojai galės lengviau sukurti įdomias, įtraukiančias veiklas.

Kaunas ir Kauno rajonas 2022-aisiais tapo Europos kultūros sostine. Projektas įgyvendina 8 krypčių programą, kurios svarbi dalis – kultūros partnerysčių projektai, vystomi su 64 kultūros organizacijomis. „Kaunas 2022“ – tai judėjimas iš laikinosios sostinės šiuolaikinės link, vykdant projektus, skatinančius pokytį Kauno kultūros sektoriuje.

 
Teatro kubo naudojimosi instrukcija VIDEO
Edukacinės teatro kubo dirbtuvės pedagogams VIDEO

Repertuaras

P

Snieguolė

Panika

Panika

Panika

EN

Dorianas | Kaunas 2022 programos dalis

Emilių Emilis

EN

Dorianas | Kaunas 2022 programos dalis

Visas repertuaras

Teatras onl1ne

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content