Nacionalinis Kauno dramos teatras

Kauno pavasaris’72

  • Vienos dalies spektaklis įkvėptas Romo Kalantos protesto

Ilgoji salė

Premjeroje Aš – MOLJERAS – tragikomiškas ligonis, kurio vaistas – teatras

Įpusėjęs sezoną, Nacionalinis Kauno dramos teatras pristato dar vieną premjerą – dviejų dalių komediją su užkulisių elementais ,,Aš – Moljeras“. Sceninės adaptacijos autorė ir režisierė Inesa Paliulytė apjungė žymaus prancūzų komedijos meistro Molière‘o pjesę „Tariamas ligonis“ ir biografijos motyvus. Premjera įvyks vasario 3, 4, 13 dienomis didžiojoje scenoje.

Paskutinė didžiojo komediografo pjesė

Pasaulinio garso dramaturgas Molière’as (1622-1673) nuo mažens domėjosi magišku teatro pasauliu. Subūręs teatro trupę, aktorius ir dramaturgas Paryžiuje įkūrė teatrą. Daugiausiai statė tragedijos žanro spektaklius ir pats juose vaidino. Nors dramaturgą ir aktorių slėgė skolos, publikos neigiamos reakcijos, tačiau šis nepasidavė negandoms ir, paklausęs kolegų patarimų, pasirinko komedijos žanrą. Uždaręs teatrą, su keliaujančia trupe patraukė į Prancūzijos regionus.

Sulaukęs sėkmės ir pripažinimo, po dvylikos metų Molière’as sugrįžo į Prancūziją ir savo pjeses pristatė karaliui Liudvikui XIV. Dramaturgas akimoju tapo karaliaus globotiniu ir jau nebestokojo publikos Palais Royjal teatre. Būdamas šlovės viršūnėje sukūrė garsiuosius kūrinius „Tartiufas“ (1664), „Don Žuanas“ (1665), „Mizantropas“ (1666), „Šykštuolis“ (1668), „Miestelėnas bajoras“ (1670). „Skapeno klastos (1671), „Tariamasis ligonis“ (1673).

„Tariamas ligonis“– paskutinė didžiojo prancūzų komediografo pjesė, parašyta autoriui sunkiai sergant. Pats Molière‘as ne kartą skelbė: „Komedija „Tariamas ligonis“ buvo sumanyta tam, kad suteiktų žiūrovams poilsį po jų kilnių darbų dienos.“ Šmaikštus pasakojimas apie seną turtuolį, kas mėnesį nemažą sumą paklojantį daktarams ir vaistininkams, jau daugiau nei 300 metų karaliauja pasaulio teatruose. Vien „Comedie-Francaise“ teatre ši pjesė suvaidinta 2200 kartų! „Tariamame ligonyje“ vaidino ir pats Molière‘as, sirgdamas, neklausydamas artimųjų. Manoma, kad ketvirtojo spektaklio metu Molière’ui prasidėjo priepuolis. Po spektaklio jis buvo pargabentas namo ir, nesulaukęs kunigo, mirė, prieš tai ištardamas: „Šviesos ir parmezano!“

Tarp idealų ir realybės

Spektaklio režisierė Inesa Paliulytė šmaikščiai perrašė „Tariamą ligonį“ pagrindinį vaidmenį patikėdama pačiam Molière‘ui. Veiksmas vyksta ir garsiojo dramaturgo namų aplinkoje, ir teatro scenoje, kur jis įkūnija „Tariamo ligonio“ personažą Arganą. Tokiu būdu režisierė, pati būdama aktore, siekia atskleisti ir sudėtingą aktoriaus prigimtį per asmeninę autoriaus dramą. Šiame spektaklyje ryškios dvi paralelės – žmogaus besiblaškančio tarp idealų ir gyvenimiškos realybės. „Kalbu apie efemerišką ir sudėtingą aktoriaus profesiją. Apie tai, kas esame ir apie tai, ką darome. Apie mūsų visų amžinąsias ydas: egoizmą, godulį, puikybę, iš kurių taip šmaikščiai šaipėsi Moljeras! Ir, žinoma, apie viską nugalinčią meilę!“, – sako režisierė Inesa Paliulytė.

Spektaklio forma – žaidimas, su farso ir operetės elementais, atliepiančiais sodrią Baroko epochą. Prieš prasidedant repeticijoms, spektaklio aktoriai dalyvavo šiuolaikinės klounados trenažuose.

Spektaklio kostiumus ir scenovaizdį sukūrė dailininkė Kotryna Daujotaitė, muziką – kompozitorius Raigardas Tautkus, choreografiją – aktorė iš šokėja Marija Baranauskaitė.

Moljero ir Argano vaidmenis atlieka aktorius Kęstutis Povilaitis. Ryškius, charakterinius personažus įkūnija Martyna Gedvilaitė, Inesa Paliulytė, Ugnė Žirgulė, Karolina Elžbieta Mikolajūnaitė, Andrius Gaučas, Arnas Ašmonas, Egidijus Stancikas, Gintautas Bejeris, Henrikas Savickis, Gytis Laskovas, Nijolė Lepeškaitė, Arūnas Stanionis bei „Mano teatras“ auklėtinės Greta Dobožinskaitė, Austėja Vikonytė, Luiza Aarflot.

Į vasario 4 d. premjerą kviečiami žiūrovai su klausos negalia – spektaklis rodomas su titrais.

NKDT informacija

 

Rido Beržausko vaizdo siužetas 

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content