Nacionalinis Kauno dramos teatras

Kauno pavasaris’72

  • Vienos dalies spektaklis įkvėptas Romo Kalantos protesto

Ilgoji salė

NKDT premjerą „Veidas/Visage“ pagerbė filosofo E. Levino sūnus Michaelis Levinas

Lapkričio 11-osios vakarą Nacionaliniame Kauno dramos teatre įvyko naujo kūrinio „Veidas/Visage“, sukurto remiantis Kaune gimusio filosofo Emmanuelio Levino (1906-1995) kūrybos palikimu, premjera. Premjerą stebėjo ir filosofo sūnus Michaelis Levinas su sutuoktine bei Prancūzų instituto Lietuvoje atstovai.

 Premjerą pagerbė filosofo sūnus, garsus prancūzų pianistas ir kompozitorius Michaelis Levinas ir jo žmona, Sorbonos universiteto profesorė Danielle Cohen-Levinas. Taip pat atvyko Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Pascalis Sliwanski ir personalo vadovė Véronique Bouhris.

Egidijus Stancikas, Danielle Cohen-Levinas, Michaelis Levinas, Véronique Bouhris, Pascalis Sliwanski.

Prieš spektaklį susirinkusiems svečiams ir žiūrovams buvo pristatyta dailininkės Jurgitos Nakos paroda „Kitokie Jurgitos Nakos portretai“. Darbų autorė publikai sakė, kad ne kartą sulaukusi  klausimo, ar jos paroda susijusi su premjera „Veidas/Visage“. „Šio kūrinio adaptacijos teatro scenai metu ypatingas dėmesys skiriamas Veidui. Veidas yra absoliučiai prioritetinėje pozicijoje, formuojant jį stebinčio atsakomybės jausmą. Man norėtųsi pasiūlyti žiūrovui akis. Dar kitokia patirtis, matant vien kūną, kuris leidžia mums formuoti nuomonę ir asmeninį atsakomybės jausmą dar prieš tai, kai išryškėja veido kontūras. Kūnas gali pasakyti viską. Šią parodą skiriu savo draugui, kurio veido jau nebematau, Andriui Sergejenko“, – tarė dailininkė.

Parodos autorė Jurgita Nakos 

Vėliau teatro generalinis direktorius Egidijus Stancikas žodį suteikė svečiui iš Paryžiaus Michaeliui Levinui. Michaelis Levinas dėsto Paryžiaus aukštojoje nacionalinėje muzikos konservatorijoje ir yra Prancūzijos dailiųjų menų akademijos (Institut de France, Academies des Beaux-Art) narys, daug koncertuoja, rašo operas. Kaip teigė svečias, Kaunas yra labai reikšmingas miestas jam, jo šeimai: „Šiandien pirmą kartą išvysiu šį teatro scenai sukurtą kūrinį, bet noriu priminti, kad mano tėvas niekada nerašė teatrui. Tai bus didelė energija, gyvenimo gestas dabarčiai ir ateičiai. Noriu padėkoti teatrui ir visiems prisidėjusiems prie premjeros. Aš labai palaikau šį įvykį.“

Vieno įtakingiausių XX a. filosofų Europoje mintis į sceną perkėlė prancūzų kūrėjai – Vincent‘as Adelus ir Isabelle Adelus & Suran. Scenoje veikia keturi NKDT aktoriai – Marius Karolis Gotbergas, Motiejus Ivanauskas, Povilas Jatkevičius ir Artūras Sužiedėlis, muzikantas Rafalis Mazuras. Vizualinį spektaklio apipavidalinimą sukūrė Isabelle Adelus & Suran ir vaizdo projekcijų autorius Miloshas Luczynski.

Žiūrovas nuo pirmosios minutės panardinamas į juslinę vaizdų, garso ir minties erdvę. Jam suteikiama privilegija stebėti scenoje veikiančius aktorius ir matyti savo atspindį didžiuliame veidrodyje. Siluetų projekcijų apsuptyje sklinda Kaune gimusio vieno žinomiausio XX a. Prancūzijos ir Europos filosofų Emmanuelio Levino tekstai, mintys, interviu nuotrupos. Jos pamažu skverbiasi į klausantįjį ir stebintįjį. Atsakomybė – kertinė E. Levino kategorija žadina akistatą su savo asmenine „atsakomybe“, santykį su Kitu, žmogiškumu… Ką aš matau Kito veide? Kas mane daro žmogišku?

Premjera „Veidas/Visage“ sukurta dviejose 2022 metų Europos kultūros sostinėse: Eše prie Alzeto ir Kaune. Ši premjera – „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dalis.

Spektaklio idėjos autoriai Isabelle Adelus & Suran, Vincent‘as Adelus 

NKDT informacija

Mariaus Uldukio nuotraukos

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content