Nacionalinis Kauno dramos teatras

Minint teatro savaitę įvyko neeilinė dviguba ekskursija

Kovo 20 dieną būrys teatro entuziastų turėjo unikalią galimybę susipažinti su Kauno dramos ir muzikinio teatrų istorijomis. Tokia jungtinė ekskursija, skirta tarptautinei teatro dienai paminėti, buvo organizuojama pirmąkart. Ekskursijos dalyvius teatrų erdvėmis vedžiojo ir istorines įdomybes pasakojo režisierius, teatrologas ir dėstytojas Gytis Padegimas bei abiejų teatrų atstovės Jolanta Garnytė-Jadkauskienė ir Lina Stankevičiūtė.

Kauno valstybiniame muzikiniame teatre dalyviai susipažino su profesionalaus lietuviško scenos meno pradžia: pirmaisiais režisieriais, aktoriais, jų darbais, taip pat su kiek vėliau prie teatro prisijungusiais operos ir baleto atlikėjais. Muzikinis teatras, pasak G. Padegimo, buvo tarsi lietuvių teatro lopšys – iš jo atsiskyrė ir susikūrė Valstybinis Šiaulių dramos teatras, Lietuvos nacionalinis dramos teatras Vilniuje ir kiti. Žinoma, visa tai nebūtų įvykę be talentingų kūrėjų, kurie buvo susitelkę Kaune. Muzikiniame teatre dirbo ne vien garsiausi to meto Lietuvos, bet ir užsienio menininkai, pavyzdžiui, čia trejus metus vaidino ir režisavo visame pasaulyje žinomas teatro pedagogas Michailas Čechovas.

Toliau ekskursijos dalyviai iš muzikinio patraukė į dramos teatrą, pakeliui stabtelėdami prie dar vieno Lietuvos teatro raidai reikšmingo pastato – buvusio „Vilkolakio“ teatro. Čia 1920-aisiais režisieriaus Antano Sutkaus ir kitų teatralų bei menininkų iniciatyva buvo įsteigtas profesionalus teatras. Tiesa, dėl politiškai aštrių pasirodymų jis veikė vos kelerius metus, tačiau „Vilkolakis“ išliko atminty kaip drąsaus ir savarankiško teatro simbolis.

Dramos teatre ekskursantai susipažino su vėlesne, tačiau ne mažiau svarbesne teatrine raida – nuo režisieriaus Romualdo Juknevičiaus, pokariu bandžiusio atnaujinti lietuvių teatrą, iki šiuo metu vadovaujančio aktoriaus Egidijaus Stanciko. Daug svarbių pokyčių tiek kultūriniame, tiek šalies gyvenime žymi pavadinimai – dabartinis „Nacionalinis Kauno dramos teatras“ šiam teatrui jau dvyliktasis.

Ekskursijos metu dėmesys buvo skiriamas ne vien asmenybėms, bet ir aplinkai. Savaime suprantama, kad šimtmetį menantys teatrai neapsiėjo be renovacijų, tačiau ar žinojote, kad XIX a. Kauno valstybinio muzikinio teatro vietoje buvo įsikūrusi duonos kepykla, o kol nebuvo atidarytas Nacionalinis Kauno dramos teatras, jo vietoje stovėjo kino teatras „Metropolitain“? Dalyviai išgirdo su šiuo kino teatru susijusių ir jau legendomis tapusių istorijų apie vaiduoklį, kuris čia gyvena nuo pat dramos teatro įkūrimo pradžios.

Ekskursijos metu dalyviai iš arti pamatė muzikinio teatro dekoracijų gamybos vietą, šokių repeticijų salę, turėjo galimybę žvilgtelti į šiuo metu rekonstrukcijai uždarytą sceną, o dramos teatre aplankė Didžiąją bei Ilgąją sales ir, pasisėmę naujų žinių, turiningą popietę užbaigė Mažųjų scenų kiemelyje.

Parengė Simona Gavelytė

Donato Stankevičiaus nuotr.

Akimirkos iš pasivaikščiojimo po Nacionalinį Kauno dramos teatrą

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content