Nacionalinis Kauno dramos teatras

Latvijos konferencija – Latvijos nepriklausomybės dieną

Simboliška, kad Latvijos konferencija vyko lapkričio 18-ąją, Latvijos nepriklausomybės dieną. Nacionalinio Kauno dramos teatro generalinis direktorius konferencijos dalyvius ir Latvijos delegaciją pasveikino su valstybine švente ir pakvietė per pertraukėlę pasivaišinti kaimynės vėliavos spalvų saldumynais.

Pirmąjį pranešimą skaitė dramaturgė, Latvijos rašytojų gildijos atstovė Anna Zvaigzne: „Ką padaryti, jei nori tapti dramaturgu Latvijoje, ir  ką daryti, jei esi Latvijos dramaturgas?“. Pristatymas reflektavo Latvijos nacionalinės dramaturgijos padėtį iš dramaturgo žiūros taško. Dramaturgė praktikė pastebėjo, kad Latvijos kultūros akademijoje dramaturgijos studijų programą baigę specialistai ne tik kuria autorines pjese, tačiau ir dirba techniniais redaktoriais, adaptuoja pjeses ir pan. Šalyje rengiami dramaturgijos konkursai „10 minučių“, bei „36 valandos“ ( „Dearty Deal teatro“). Jo metu režisierius, dramaturgas ir keletas aktorių per minėta valandų skaičių sukuria mini pjesės skaitymą ar spektaklio eskizą.

Vytauto didžiojo universiteto Menų fakulteto dekanė, prof. Jurgita Staniškytė pastebėjo, jog Lietuvos teatre ryškūs geri asmeniniai dramaturgų ir režisierių ryšiai. Kaip pavyzdį  ji pateikė poeto ir dramaturgo Sigito Parulskio ir režisieriaus Oskaro Koršunovo, Mariaus Ivaškevičiaus ir Oskaro Koršunovo, taip pat Mindaugo Nastaravičiaus ir Valentino Masalskio tandemus. Viešnia iš Latvijos Anna Zvaigzne atsakė, kad panaši tendencija ir Latvijoje – neretai dramaturgai ir režisieriai vieni kitus atranda dar studijuodami Kultūros akademijoje, o jų bendri kūrybos vaisiai, kaip taisyklė,  rampos šviesą išvysta nevalstybiniuose teatruose. Gyvoje diskusijoje kartu su kitais dalyviais diskutuota apie naujus dramaturgijos žanrus, pavyzdžiui šokio, vis didėjančią šios profesijos svarbą.

Antroji pranešėja, teatro kritikė iš Latvijos Ieva Rodina, pristatė jos manymu naujausius ir ryškiausius  latviškos (nacionalinės) dramaturgijos  pavyzdžius. Teatro kritikė pabrėžė, kad šiuo metu Latvijoje labai gyva dokumentinio teatro, kuomet spektaklis grindžiamas istoriniais faktais, nors neretai dokumentika persipina su kūrėjų fantazija. Vienas iš pavyzdžių – Valters Sillis ir dramaturgas Janis Balodis („The Sucsess story“). Ieva Rodina reziumavo, jog vienos įdomiausių šio Latvijos teatro sezono premjerų – būtent nacionalinė dramaturgijos (Inga Trapa ir Justine Klava „Ladies“,  Martinš Eihe „Tanyas Birthday“ be kiti). Profesorė Jurgita Staniškytė atsakė, kad Lietuvoje dokumentinio, istoriniais faktais paremto teatro bangą įnešė būtent kūrėjai iš Latvijos – Valters Sillis ir dramaturgas Janis Balodis ( „Barikados“ Lietuvos nacionaliniame dramos teatre  bei „Miškinis“ Nacionaliniame Kauno dramos teatre.)

Lietuvos teatro panoramą pristatanti konferencija vyks lapkričio 20 dieną 11-13.30 val.( Post galerijoje, laisvės al.  51A)

Nacionalinio Kauno dramos teatro informacija

 Donato Stankevičiaus nuotraukos

 

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content