Nacionalinis Kauno dramos teatras

Knygos „Tiesos vertikalė“ apie aktorių Vytautą Anužį pristatymo renginio akimirkos

Balandžio 13 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre vyko susitikimas su aktoriumi Vytautu Anužiu, kurio metu buvo pristatyta knyga apie šį iškilų žmogų – „Tiesios vertikalė“ (autorė Elvina Baužaitė). Susirinkusiuosius skambiu Šopeno Noktiurnu N.20 pasveikino pianistas Natanas Bairakas. Susitikimą moderavo buvęs V. Anužio mokinys, o dabar karjerą Anglijoje tęsiantis aktorius Andrius Gaučas.

 

„Vytautas, mums teatro žmonėms, yra bičiulis, brolis, o nuo 2019 m. teatro pilnateisis narys“, – sveikinimo žodį tarė Nacionalinio Kauno dramos teatro direktorius Egidijus Stancikas. Teatro vadovas kalbėdamas apie V. Anužį, kaip apie žmogų ir savo srities profesionalą, pabrėžė, jog aktorius mąsto visa savo esybe – „ne tik patirtimi, bet ir ta vertikale, kuri yra nuo šaknų, apie kurias ne tiek daug žinom, iki to absoliuto, su kuriuo kūrėjas turi galimybę prisiliesti prie jo“.

 

Pirmoji renginio metu apie V. Anužį ir jo gyvenimo subtilybes bei Elvinos Baužaitės knygą pasakojo teatrologė D. Šabasevičienė, kuri buvo idėjos apie biografinę knygą iniciatorė. Kalbėdama apie parašytą biografinę knygą, teatrologė neslėpė: „Elvinai Baužaitei reikėtų labai smarkiai nusilenkti. Dėl to, nes šią knygą laikau vieną iš įdomiausių, skirtų aktoriaus biografijai. Ji išsami ir šią knygą galima skaityti ne vieną kartą“. Teatrologė akcentavo, kad knyga „Tiesos vertikalė“ Vytautą atskleidžia, kaip polifoninį žmogų. Knyga parašyta kruopščiai iš įvairių „kampų“ ir pusių. D. Šabasevičienė pasidalino ir tuo, jog pati leidykla buvo sužavėta Elvinos parašyta biografine knyga ir konstatavo, jog „taip parengtos knygos, kaip Elvinos, nebuvo ir vargu ar bus“.

Gražių žodžių negailėjo ir V. Anužio buvusios mokinės: „Dramos klasės“ aktorės Akvilė Eglinskaitė ir Rita Pociūtė; aktorė Agnieszka  Ravdo. Aktorės dalijosi prisiminimais iš studentavimo laikų. Vienareikšmiškai visos sutiko, jog ryšys tarp jų ir V. Anužio mokymosi laikais buvo ne kaip tarp pedagogo ir mokinių, tačiau kaip šeimos narių. „Mes buvome taip meistriškai paruošti ir į bet kokį spektaklį nuėjus, visi režisieriai stebėdavosi ir kartodavo, jog čia „Anužio mokykla“, – apie aktoriaus mokymo reikšmingumą pasakoja aktorė A. Ravdo.

Knygos autorė E. Baužaitė renginyje dalyvauti negalėjo, tačiau jos žodžius įgarsino renginio moderatorius A. Gaučas: „2018 m. Vytauto Anužio paprašiusi interviu ir laukdama jo namuose atvykstančio pokalbiui, neįsivaizdavau ir negalėjau numanyt, ką iš tiesų susitiksiu didžiąja ir plačiąja prasme. Šiandien tai yra žmogus, kurį vadinu Tėvu. Veikiausiai šiuo žodžiu vadinamas tik tas ir tik toks žmogus, kurio mintys ir išmintis, dvasinis tikrumas ir vertybinė skalė yra tiesos idealas, ašis. Būtent toji vertikalė tiesos“.  Žodį tarė ir auditorijoje klausiusi E. Baužaitės mama. Ji prisiminė apie patį pirmą susitikimą su aktoriumi, perdavė padėkas V. Anužiui, D. Šabasevičienei ir E. Stancikui.

Pats V. Anužis renginyje pasakojo šmaikščias ir įdomias savo gyvenimo istorijas. Prisiminė įvairias pradžias. „Laikui bėgant vis krenti į pradžią ir ten gali išgyti, nes pradžioj, jei tau gerai susiklostė, tai yra tėvų glėbys“, – dalinosi mintimis aktorius. V. Anužis prisiminė savo gimtąjį miestą Panevėžį, jaunystės išdaigas, studijavimo metus pas Miltinį, savo mokytojavimo laikus ir kt. Nacionaliniame Kauno dramos teatre aktorius atliko itin reikšmingus vaidmenis režisieriaus Gintaro Varno spektakliuose: „Natanas Išmintingasis“; „Sombras“. „Kaip smagu aktoriams, kai sudėtingame spektaklyje, kaip „Natanas Išmintingasis“, atsiranda tokia vertikalė į kurią visi kiti jau gali lygiuotis. Dėl to tas spektaklis yra toks daugiabriaunis ir kiekvienam atliepiantis“, – apie spektaklį pasakojo E. Stancikas.

Vakarą užbaigė pianistas Natanas Bairakas išlydėdamas visus tuo pačiu skambiu Šopeno Noktiurnu. Po renginio susirinkusieji turėjo progą įsigyti E. Baužaitės knygą „Tiesos vertikalė“, gauti V. Anužio autografą ir pabendrauti su šiuo vienu iš reikšmingiausių Lietuvos aktorių.

Nuotraukos Emos Dabrilkaitės Vimbaraitės
Parengė Ieva Denisenkaitė

 

 

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content