Nacionalinis Kauno dramos teatras

K. Gudmonaitės debiutas KETURI ir V. Masalskio sugrįžimas MŪSŲ MIESTELYJE

2018-uosius Nacionalinis Kauno dramos teatras pradeda net dviem premjeromis – sausio 4-ąją Thorntono Wilderio „Mūsų miestelis“ (rež. D. Rabašauskas) su Klaipėdos jaunimo teatru, o diena vėliau bendru projektu su „Utopia“ teatru „Keturi“ pagal Viktoro Pelevino romano „Čiapajevas ir Pustota“ ištrauką, kurį režisuoja K. Gudmonaitė. Tuo tikslu sausio 3 dieną surengtas premjerų pristatymas, kurio metu kūrėjai pasidalino savo mintimis.

Legendinis „Mūsų miestelis“ sugrįžta

Pirmą kartą Klaipėdos jaunimo teatras premjerą išleidžia ne gimtajame mieste, o Kaune. Pastatymui Kaune pasirinkta Thorntono Wilderio pjesė „Mūsų miestelis“, kurą 1982 m. režisavo režisierius Gytis Padegimas ir šioji scenoje gyvavo 19 metų. Premjera sutapo su ilgamečio teatro aktoriaus ir režisieriaus Viktoro Valašino, taip pat vaidinusio „Mūsų miestelyje“, atsisveikinimu. Pasak Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovo E. Stanciko, šiame fone spektaklis pasidaro likiminis, o dviejų teatrų susijungimas – naujas žingsnis į ateities teatrą, nes Lietuva per daug maža, kad teatrai užsidarytų savo rėmuose. Be to, profesionalaus teatro misija yra auginti mažesnius, taip sukuriant įdomias ir prasmingas kūrybines jungtis.

Režisieriaus vaidmenį „Mūsų miestelyje“ kuriantis aktorius Valentinas Masalskis taip pat pritarė tokios partnerystės prasmei, dėkojo už bendradarbiavimą primindamas, kad šiame pastatyme vaidina Lietuvos nacionalinio teatro, Klaipėdos dramos teatro aktoriai, Klaipėdos menų akademijos studentai, o šis jungtinis darinys-spektaklis priklausys Nacionaliniam Kauno dramos teatrui ir Klaipėdos jaunimo teatrui. Kauno publika šį spektaklį galės matyti dažniau.

Egidijaus Stanciko įsitikinimu, „Mūsų miestelis“, keliantis jautrius prisiminimus, nes pačiam tekę vaidinti šiame pastatyme, jaudins ir Kauno teatro publiką nepriklausomai nuo režisūrinių sprendimų ar aktorių pasikeitimo, nes kūrėjai kalba apie amžinąsias vertybes. Pjesės aktualumu neabejojo ir Režisieriaus personažą įkūnijantis aktorius V. Masalskis: „Tokiam greitame laike, kaip šis, mūsų būties, mūsų buvimo egzistencinis klausimas mums visiems yra labai svarbus.“ Paprašytas prisiminti legendinį Kauno dramos teatro „Mūsų miestelį“, aktorius teigė, jog tada jam siūlyto Režisieriaus vaidmens atsisakė, nes būdamas 27 ar 28 metų nesijautė pakankamai stiprus salėje sėdintiems žiūrovams pasakoti, koks yra gyvenimas, kaip tą diktavo vaidmuo. „Buvau per jaunas. Atėjau ir Gyčiui (rež. G. Padegimas, past.) pasakiau, kad turi vaidinti Zelčius (L. Zelčius, past.) arba Genys (Kęstutis Genys, past.), nes čia ne tik vaidmuo, čia reikia kažkokios patirties, gyvenimo matymo, žilo plauko. Režisierių vaidino Gytis Padegimas ir tai puikiai pasiteisino,“ – prisiminimais dalinosi žinomas aktorius.

Spektaklio režisieriaus Darius Rabašausko teigimu, nepaisant senesnio spektaklio legendos, kūrybinis procesas buvo labai įdomus. „Aš visada galvoju, kad spektaklis yra tik inspiracija, o toliau jis pradeda kažkokį naują gyvenimą. Labai įdomu, kaip jis toliau gyvens, ir kaip publika į jį reaguos. Medžiaga šiai dienai yra aktuali ir galbūt netikėta tempo ir formos prasme: labai minimalios formos, lėtas laikas, dramaturgija. Ir dar pridurčiau, kad dramaturgija, be abejonės, yra aukščiausio lygio.“

Spektaklio scenografiją ir kostiumus kūrė dailininkė Laura Luišaitytė. Vaidina: Valentinas Masalskis, Rimantas Pelakauskas, Vitalija Mockevičiūtė, Diana Anevičiūtė, Valerijus Jevsejevas, Simonas Lunevičius, Asta Zachorovaitė, Artūras Lepiochinas, Gytis Lemkys, Donatas Stakėnas, Donatas Želvys, Vaiva Kvedaravičiūtė, Rugilė Latvėnaitė, Paulius Kavoliūnas, Ieva Pakštytė, Marija Žemaitytė, Laima Akstinaitė, Gediminas Povilavičius, Kristupas Biržietis, Paulius Pinigis.

Scena iš spektaklio 

„Keturi“: iš tamsos į gėrį

Antroji premjera, „Keturi“ pagal V. Pelevino romano „Čiapajevas ir Pustota“ ištrauką – jaunos režisierės Kamilės Gudmonaitės debiutas Nacionaliniame Kauno dramos teatre ir antrasis bendras projektas su teatru „Utopia“ šį sezoną.

„Tai spektaklis apie tai, kas aš esu – keliamas toks pagrindinis klausimas. Jis analizuojamas per šiuolaikinį požiūrį. Kaip pasiekti esmę ir savo savastį, ar ji iš viso egzistuoja? Kiek tie žiaurūs žmonės savyje turi gėrio? Gilinomės į psichologiją, bet be visų filosofiškų minčių šis spektaklis yra apie meilę per šių laikų žiaurumą“, – sakė spektaklio „Keturi“ režisierė Kamilė Gudmonaitė.

Pastatymui pasirinktas rusų autoriaus Viktoro Pelevino kūrinys. Jo tekstus kūrėja yra naudojus ir ankstesniame spektaklyje „Dievas yra DJ“. Pasak Kamilės Gudmonaitės, šis rašytojas ją žavi gebėjimu genialiai suderinti šio laikmečio absurdą ir tragedijas su budizmu, krikščionybe ir gilia Nyčės filosofija.

Pastatymo veiksmas vyksta ne Rusijoje, o persikelia į Lietuvą. „Kurdami šį spektaklį grįžome savo rajonus, vaikystę ir paauglystę, tą pirmąjį nepriklausomybės dešimtmetį.  Į kiemus, kur „rimti“ vaikėzai uostydavo klijus ir laiptinėse vykdavo kažkokie dalykai.  Dabar aš matau tuos žmones užaugusius, matau jų likimus. Atspirties taškas ir buvo ta realybė, kurią mes bandome išsiaiškinti“, – procesu dalijosi režisierė.

Spektaklio herojų neaplenkia tuštumos idėja – iškyla tapatybės klausimai ir išsibalansuoja tai, kas buvo vadinama „aš“. Spektaklyje vaidinantys aktoriai Mantas Zemleckas, Danas Kamarauskas, Gytis Laskovas sako, kad šis darbas jiems patiems buvo labai įdomus, tačiau pripažino, kad scenoje ištarti keiksmažodžius nebuvo lengva. Kuriamus herojus aktoriai lipdė iš vaikystės draugų, pažįstamų. „Manau, kad kiekvienas savyje turi tų tamsių pusių, kurias tokia medžiaga leidžia pažadinti. Mes paprastai bijome jų, o čia pabandėme atskleisti“, – prisipažino Mantas Zemleckas. Vis dėlto spektaklyje herojai atranda gėrį savyje.

Spektaklio scenografiją ir kostiumus sukūrė dailininkė Barbora Šulniūtė.

Akimirka iš spektaklio

Premjera pagal Thornton Wilder pjesę „Mūsų miestelis“ (rež. Darius Rabašauskas). 2018 m. sausio 4 d. 18 val. Nacionalinio Kauno dramos teatro Didžiojoje scenoje

Premjera pagal Viktoro Pelevino romano „Čiapajevas ir Pustota“ ištraukas „Keturi“ rodoma 2018 m. sausio 5, 6, 18, 19 d. Nacionalinio Kauno dramos teatro Ilgojoje salėje ( Kęstučio g. 62).

Nacionalinio Kauno dramos teatro informacija

Donato Stankevičiaus nuotraukos

MŪSŲ MIESTELIS

 

KETURI

 

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content