Nacionalinis Kauno dramos teatras

Kauno pavasaris’72

  • Vienos dalies spektaklis įkvėptas Romo Kalantos protesto

Ilgoji salė

Gruodžio mėnesį – net dvi premjeros – NATANAS IŠMINTINGASIS ir 4

Gruodžio mėnesį sulauksime net dviejų premjerų – Gottholdo Ephraimo Lessingo pjesės „Natanas Išmintingasis“, kurią režisuoja Gintaras Varnas bei eksperimentinio spektaklio „4“ pagal rusų autoriaus Viktoro Pelevino romano „Čiapajevas ir Pustota“ tekstus ir mongolų mitą – inscenizacijos autorė ir režisierė Kamilė Gudmonaitė. Abu spektakliai įgyvendinami bendradarbiaujant su „Utopia“ teatru.

Pasaka-utopia apie trijų religijų susitaikymą

Vokiečių literato G. E. Lessingo pjesė „Natanas Išmintingasis“ – Apšvietos epochos (XVIII a.) utopinė pasaka, išaukštinanti žmogaus protą ir galią tobulinti pasaulį, mėginanti įtikinti, kad trys svarbiausios pasaulio religijos – krikščionybė, islamas ir judaizmas – gali gyventi santarvėje ir taikoje. Pjesės veiksmas vyksta XII amžiaus Jeruzalėje, kur susitinka trijų skirtingų religijų atstovai – žydas judėjas Natanas, krikščionis vienuolis tamplierius ir musulmonas sultonas Saladinas. Čia primenamas ir senas mitas apie stebuklingąjį žiedą. Senais žilais laikais Rytų kraštuose gyveno žmogus ir turėjo stebuklingą žiedą. Kas tą žiedą mūvėjo, tą visur lydėjo ypatinga Dievo malonė ir sėkmė. Žiedas buvo perduodamas iš kartos į kartą mylimiausiam sūnui. Bet kartą atiteko jis žmogui, turinčiam tris sūnus, ir šis niekaip negalėjo apsispręsti, kuriam gi iš jų palikti žiedą, nes visus mylėjo vienodai. Gulėdamas sunkios ligos patale žmogus paprašė juvelyro nukaldinti dar du tokius pat žiedus. Kiekvienam savo sūnui, slapta nuo kitų, jis įteikė po žiedą ir pasimirė. Kai sūnūs pamatė, kad visi turi po žiedą, kilo barniai, ginčai ir nesantaika. Kuris žiedas yra tikrasis, o kurie – tik bevertės kopijos? Kuriam iš tikrųjų lemta būti Dievo numylėtiniu? Kiekviena šių trijų religijų iki šių dienų mėgina įrodyti, kad tik ji yra vienintelė tikra ir teisinga. Pasak režisieriaus Gintaro Varno, svarbu ne religijų skirtumai, o tai, kas visus vienija: „Vienintelė tikra religija –  žmogiškumas. Ir tai, kad visi mes šiame pasaulyje esame vienos šeimos nariai.“

„Natanas Išmintingasis“ tarsi aristokratiškas šypsnis prieš rusiškų keiksmažodžių klyksmą, užplūdusį lietuvišką sceną. Poezija prieš keiksmus, šypsena prieš riksmus, aristokratiška išmintis prieš mužikišką riaumojimą…“ ( G. Varnas)

Pjesės skaitymo akimirka

Pirmą kartą Lietuvos teatro scenoje statomos pjesės premjera įvyks gruodžio 8, 9, 29 d. Nacionalinio Kauno dramos teatro Didžiojoje scenoje. Spektaklio scenografiją kuria dailininkas Gintaras Makarevičius, kostiumus – Juozas Statkevičius, lėlių dailininkė – Julija Skuratova, kompozitorius – Vidmantas  Bartulis, vaizdo projekcijų autorius – Rimas Sakalauskas. Spektaklio sukūrimą remia Lietuvos kultūros taryba, Gėtės institutas (Goethe-Institut, Vilnius), Mozės Mendelsono fondas, Vokietijos ambasada Lietuvoje.

Natano, turtingo Jeruzalės žydo, vaidmenį kuria aktorius Vytautas Anužis, vienuolio tamplieriaus – Vainius Sodeika bei Arnas Ašmonas, Sultono Saladino – Dainius Svobonas. Tai pat vaidina Liubomiras Laucevičius, Eglė Špokaitė, Jovita Jankelaitytė, Vilija Grigaitytė, Saulius Čiučelis, Sigitas Šidlauskas, Vaidas Maršalka, Gintautas Bejeris, Edgaras Žemaitis.

„Natanas Išmintingasis“ tarsi aristokratiškas šypsnis prieš rusiškų keiksmažodžių klyksmą, užplūdusį lietuvišką sceną. Poezija prieš keiksmus, šypsena prieš riksmus, aristokratiška išmintis prieš mužikišką riaumojimą…“ – taip būsimą premjerą pristato režisierius G. Varnas.

Premjera apie realybės iliuziškumą

Antrąją premjerą pavadinimu „4“ ruošia jaunosios kartos režisierė Kamilė Gudmonaitė. Kūrėja yra sumaniusi meninėmis priemonėmis atspindėti seną mongolų mitą apie Amžinąjį Nesugrįžimą panaudojant tekstus iš rusų autoriaus Viktoro Pelevino romano „Čiapajevas ir Pustota“ (1998). Romano siužeto ašis rutuliuojasi apie realybės iliuziškumą, jos, kaip tokios, ir jos įvaizdžio nesuderinamumą. Ar realiai egzistuoja šis pasaulis? Kur yra riba, skirianti šį pasaulį nuo jo atspindžio mūsų sąmonėje? Pasak K. Gudmonaitės ši sceninė interpretacija yra minties šuolių, ironijos ir paradoksų derinys, kuriame kasdienė realybė derinama su Rytų kultūrų mitologija, o žemoji gatvės kultūra su dvasiniais apmąstymais. Spektaklyje bus aptarinėjami dalykai, kurie, ko gero, neįmanomi būti aptarinėjami, o laisvoji sąmonė neatsako už savo sąmoningumą.

Režisierė K. Gudmonaitė

Premjera numatyta gruodžio 15, 16, 17 d. Spektaklyje vaidmenis kuria Mantas Zemleckas, Gytis Laskovas ir Danas Kamarauskas. Pastatymą remia Lietuvos kultūros taryba.

Nacionalinio Kauno dramos teatro informacija

Donato Stankevičiaus nuotr.

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content