Nacionalinis Kauno dramos teatras

Ne sau žmonės

  • Vienos dalies spektaklis (N-14)

Didžioji scena

Gimtadienį švenčianti aktorė Doloresa Kazragytė gyvena devintosios knygos laukimu

„Švytintis rūkas“ – taip vadinasi jau devintoji autorinė aktorės ir eseistės Doloresos Kazragytės knyga. Knygoje, kurios pasirodymas sutampa su 75-uoju menininkės gimtadieniu, gausu asmeninių patyrimų ir teatro spalvų – net pusė skirta repeticijų su režisieriumi Krystianu Lupa atsiminimams.

Rugsėjo 27-ąją jubiliejų švenčianti aktorė nusprendė palikti teatrą prieš beveik keturiolika metų, tačiau ryšio su juo nenutraukė. Šiuo metu Doloresą Kazragytę galima matyti Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklyje T. Bernhardt „Didvyrių aikštė“  ir  Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklyje visai šeimai „Astrida“, kuriame ji įkūnija pačią Astridą Lindgren. „Kaip aš patekau pas Krystianą Lupą, jo statomą „Didvyrių aikštę“ – visa istorija. Man paskambino teatro vadovas Egidijus Stancikas ir įkalbinėjo nueiti į atranką. Atėjau. Atsimenu dalyvavo Audronis Liuga, Martynas Budraitis, režisieriaus iš Lenkijos asistentai – tokie išmanūs su kompiuteriais  ir, žinoma, pats režisierius Lupa.  Budraičiui pasakiau, kad bijau, nenoriu ir einu namo. Neišėjau ir tam žilaplaukiui, savo bendraamžiui režisieriui pasakojau, kad teatras man – nelaisvė, katorga. Paėmė nedideliam, bet finale labai svarbiam vaidmeniui“, – savo patyrimą prisiminė publikos mylima aktorė.

Aktorė iš pašaukimo

Doloresa Kazragytė į teatrą atėjo 1967 metais ir juo gyveno trisdešimt šešerius metus. Ar tai pašaukimas? Be abejonės. „Kaip kitaip pavadinsi Telšiuose užaugusios mergaitės norą šokti ir dainuoti nuo mažumės? Tai labai aiški ir ryški it lėktuvo danguje nubrėžta linija – pašaukimas“, – pripažino aktorė. Pirmuosius profesinius žingsnius Doloresa Kazragytė žengė Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, o 1969-asiais įsiliejo į Kauno dramos teatro trupę. „Taip aistringai puoliau į teatrą, roles, taip stengiausi iš tų mažų ir nedidelių epizodų, kuriuose vaidindavau, išspausti maksimumą. Gal paskui dėl to pavargau, atėjo supratimas, kad nebenoriu. Sėdėti ir repeticijose, manant, kaip čia pataikyti, abejojant ar režisierius tikrai gerai mane pasirinko… Todėl vos tik sulaukusi pensijos išėjau iš teatro“, – atviravo D. Kazragytė.

Kauno dramos teatre aktorė išjaustai ir su jai būdinga didele precizika sukūrė ne vieną dešimtį vaidmenų. Tarp jų Ramunę K. Sajos „Šventežeryje“, Ženią  M. Rodino „Valentinas ir Valentina“, tetulą Ruca  J. Druce „Mūsų jaunystės paukščiai“, Elžbietą J. Grušo „Barboroje Radvilaitėje“, Blanšą T. Williamso „Geismų tramvajuje“, Podukrą L. Pirandello „Šeši personažai ieško autoriaus“, Marę M. Unto „Svarbiausioji repeticija“, Augustę J. Grušo „Gintarinėje viloje“, Misis Benks P. Travers „Merėje Popins“, Teklę A. Strindbergo „Kreditoriuose“, Julianę Tesman H. Ibseno „Hedoje Gabler“ ir daugelį kitų. Talentinga ir nepaprastai emocinga aktorė  dirbo su režisieriais J. Vaitkumi, E. Nekrošiumi, J. Jurašu, G. Padegimu, G. Varnu. Vėliau įsiliejo į Marijampolės teatro pastatymus, publiką džiugindama spektakliuose M. Norman „Labanakt, mama“, J. Grušo „Eduardo Dargio nusikaltimas“, C. Higgins, J. C. Carrier „Haroldas ir Modė“, H. Müllerio „Tyli naktis“.

Rašymas – aktorystės tęsinys

„Visos mano knygos – išpažintis. Rašau apie pasaulį, sutiktus žmones, saulėlydžius, save. Sakyčiau, kad man rašymas – aktorystės tęsinys. Viską, ką sukaupi ir matai, naudoji aktorystei, o kai to nėra – rašai. Aš nesu rašytoja ir labai nemėgstu, kai mane taip pristato, nes rašymas –   tai mano santykis su pasauliu, istorija ir žmonėmis“, – prisipažino Doloresa Kazragytė. Naujausia knyga, pavadinimu „Švytintis rūkas“, kurią leidžia leidykla „Tyto alba“, knygynus turėtų pasiekti rugsėjo paskutinėmis dienomis. Skaitytojai jau pamilę autorę už autobiografinės eseistikos knygas „Tiltas be turėklų“ (1987 m.), „Gyvenimas prieš gyvenimą“ (1994 m.), „Kasdienybės rožinis“ (1999 m.), „Lengvi vienatvės atodūsiai“ (2007 m.), „Ramybės nerimas“ (2010 m.), „Raudoni sandaliukai“ (2012 m.), „Kasdienybės rožinis“ (2016 m., pakartotinis leidimas),   „be pabaigos“ (2016 m.).

Jubiliejaus proga aktorė sulaukė ir oficialių sveikinimų. Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, atsiųstame padėkos rašte, akcentavo D. Kazragytės ilgametę profesinę, kūrybinę veiklą bei lietuviško žodžio puoselėjimą. Kauno miesto savivaldybė aktorę už ypatingus nuopelnus Kaunui ir Lietuvos Respublikai pagerbs 3-ojo laipsnio Santakos garbės ženklu.

Nacionalinio Kauno dramos teatro informacija

Laida „Susitikimai“. 2012 m. Pokalbis su aktore D. Kazragyte

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content