Nacionalinis Kauno dramos teatras

Kauno pavasaris’72

  • Vienos dalies spektaklis įkvėptas Romo Kalantos protesto

Ilgoji salė

Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro pasirodymas Kaune: kūryba po laisvu dangumi

Pilnutėlėje Nacionalinio Kauno dramos teatro Didžiojoje scenoje gegužės 5 d. gausiais aplodismentais sutiktas Charkivo nacionalinio akademinio M. V. Lysenkos vardo operos ir baleto

teatro pasirodymas G. Bizet „Karmen“. Iš karo zonos išvykusių ir Lietuvoje gastroliuojančių 170 artistų pasirodymas – vienas pirmųjų po 70 dienų trukusios pertraukos, sugrąžinęs buvimo scenoje ir susitikimo su publika džiaugsmą. Teatro iš Ukrainos choristai prieš spektaklį Laisvės alėjoje po teatro balkonais sudainavo „Oy, u luzi chervona kalyna“, išreikšdami solidarumą su savo nepriklausomybę ginančiais kraštiečiais.

 Bilietai į svečių iš Ukrainos spektaklį išpirkti per rekordiškai trumpą laiką – nepilną savaitę. Renginio vakarą žiūrovai solidarumą karo zonoje atsidūrusiai šaliai išreiškė Ukrainos vėliavos spalvų atributika. Taip pat daug geros valios žmonių aukojo teatro kolektyvui, jo kūrybinės veiklos palaikymui ir tęstinumui, įsigydami analoginės spaudos ir savilaidos studijos „Hands on press“ plakatų –  visi iki vieno darbai iškeliavo į geradarių rankas.

Donato Stankevičiaus nuotrauka

Scenoje Nacionalinio Kauno dramos teatro generalinis direktorius Egidijus Stancikas į susirinkusius kreipėsi ukrainietiškai, pasidžiaugdamas svečių iš Charkivo viešnage seniausiame Lietuvos dramos teatre. Vėliau jis susirinkusiems tarė: „Nors ir vyksta karas Ukrainoje, Charkovo miestas yra apšaudomas ir bombarduojamas, bet ne kultūra sukelia karus, o jos stoka. Charkivo nacionalinio akademinio Lysenkos vardo operos ir baleto teatro kultūros žygis per Lietuvą liudija, kad pergalė jau arti ir kad kultūra ją greitina, nes apjungia visus bendram tikslui.“ Dėkodamas Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovybei (LNOBT) už šią nuostabią idėją pasikviesti bičiulius ir Charkivo, E. Stancikas pakvietė į sceną teatro generalinį direktorių ir meno vadovą Olehą Orishchenko. Nors svečias kalbėjo ukrainietiškai, tačiau daugelis sėdinčiųjų salėje be vertimo suprato, kad O. Orishchenko perdavė susižavėjimo miestu, jo žmonėmis, teatru žodžius, išreiškė pagarbą Ukrainos kariams ir nerimą dėl Charkivo, teatro. Tai pat svečias dėkojo NKDT generaliniam direktoriui Egidijui Stancikui ir LNOBT generaliniam direktoriui Jonui Sakalauskui už sutikimą, priėmimą ir paramos turo organizavimą.

„Septyniasdešimt dienų mūsų svečiai neturėjo scenos dvasios pojūčio. Ačiū visiems, kurie padėjote, prisidėjote prie šio renginio, nevardinsiu pavardėms sąmoningai, nors labai daug padaryta gero“, – jautriai kreipėsi E. Stancikas.

Donato Stankevičiaus nuotrauka

Aleksandro Šachmatovo nuotrauka

Charkivo operos ir baleto teatro generalinis direktorius ir meno vadovas Olehas Orishchenko

Prieš prasidedant pasirodymui, E. Stancikas pristatė operos „Karmen“ atlikėjus ir vyriausiąjį teatro orkestro dirigentą Dmyrto Morozovą. Įdomi detalė – maestro atvyko be batutos, bet palaikymas atėjo iš kolegos, dirbančio Kaune, – Kauno miesto simfoninio orkestro meno vadovo Konstantine Orbelian, kuris maloniai sutiko paskolinti savo batutą! „Kaip laisvės simbolis ši batuta keliauja nuo Metropolitan operos iki Kauno dramos teatro“, – teigė E. Stancikas. Spektaklį stebėjo Kauno valstybinio muzikinio teatro dirigentė, ukrainietė Oksana Madarash.

Donato Stankevičiaus nuotrauka

Pasirodymo dieną gerbiamas Olehas Orishchenko Kaune pasitiko savo jubiliejinį 60-ąjį gimtadienį. Pasibaigus spektakliui, vadovui įteiktos gėlės, artistai sugiedojo „Ilgiausių metų”. Sujaudintas dėmesio, Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro generalinis direktorius ir meno vadovas dėkojo publikai, savo artistams ir NKDT vadovui.

Viena diena 250 žmonių teatro grupei (jų tarpe 28 darbuotojų vaikai) Lietuvoje vertinama 2500 eurų. Teatro vadovo teigimu, pardavus bilietus, ir suskaičiavus aukas, pavyko užtikrinti 3 trupės buvimo dienas po taikiu Lietuvos dangumi, – aukų dėžutėje, įsigyjant plakatus ir laisvai aukojant surinkta 2700 Eurų. Tačiau papildomai žiūrovai galėjo aukoti pervesdami lėšas tiesiogiai į Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro sąskaitą.

Charkivo teatro apsirodymą stebėjo ir saviškius palaikė naujojo Ukrainos ambasadoriaus Lietuvoje Petro Bešta žmona ponia Ana.

Gastrolės „Europos kelias“ Lietuvos Respublikoje vyksta pagal projektą „Ukraina dabar ir visam laikui (#StandWithUkraine)“. Kiti teatro pasirodymai vyks Joniškyje, Palangoje ir Vilniuje.

NKDT informacija

Nuotraukų galerija

Donato Stankevičiaus nuotraukos

Spektaklio akimirkos

Aleksandro Šachmatovo nuotraukos

 

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content