Nacionalinis Kauno dramos teatras

Kauno pavasaris’72

  • Vienos dalies spektaklis įkvėptas Romo Kalantos protesto

Ilgoji salė

AUKSINIAI SCENOS KRYŽIAI papuošė iškiliausius sezono teatralus (nuotr.albumas)

Nacionaliniame Kauno dramos teatre antradienio pavakarę vyko Tarptautinės teatro dienos minėjimas bei tradicinių, jau daugiau kaip 20 metų gyvuojančių, „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų įteikimo šventė, kurioje apdovanojami labiausiai teatrui 2017 metais nusipelnę kūrėjai.

Vakaro tema: „Laisvė, tolerancija ir atvirumas“. Apdovanojimams prasidėjus, pakartota, kad „Auksinis scenos kryžius“ – aukščiausias apdovanojimas, teatro kūrėjų svajonė ir siekiamybė. Renginio vedėjos Gerūta Griniūtė, „Auksinio scenos kryžiaus“ aktorė Elzė Gudavičiūtė ir drąsi, talentinga, veržli aktorė Aistė Zabotkaitė netrukus pradėjo kviesti į sceną aktorius, režisierius, muzikos spektakliams autorius, scenografus bei kitus teatro žmones atsiimti garbingų apdovanojimų. Čia už pasiekimus 2017 metų teatre bus įteikta 17 profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijų – 16 atminimo ženklų „Auksiniai scenos kryžiai“ ir vienas Boriso Dauguviečio auskaras už novatoriškus teatro sprendimus bei Padėkos premija už gyvenimo nuopelnus.

Pirmąjį nominantą paskelbė karštais plojimais kolegų sutikta Kauno miesto garbės pilietė, aktorė Regina Varnaitė. Jaunojo menininko premiją pelnė Aušra Krasauskaitė už spektaklio „Karmen“ choreografiją. Apdovanotoji dėkojo Aukščiausiajam, mamai ir tėčiui, kurie į ją žiūri iš dangaus ir visiems žmonėms, kurie su ja ėjo ir dar eis.

Teatras vaikams – mažas stebuklas. Kai esi mažas, viskas atrodo tikra ir viskuo patiki, – tęsdamos apdovanojimų „Auksinis scenos kryžius“ ceremoniją prisiminė vedėjos. Nugalėtoją teatro vaikams ir jaunimui nominantų grupėje paskelbė buvęs ilgametis Kauno valstybinio lėlių teatro vadovas Algimantas Stankevičius. Anot jo, verti apdovanojimo tie, kurie sėja mažas sėkliukes į mažo žiūrovo širdį, kad vėliau iš jų išaugtų galingi teatro ąžuolai ar tiesiog teatrą mylintys žmonės. Šioje grupėje nugalėjo instaliacijų spektaklio šeimai „Apie baimes“ (Valstybinis jaunimo teatras) kūrybinė grupė: režisierė Olga Lapina, dailininkė Renata Valčik, dramaturgė Teklė Kavtaradzė, videoinstaliacijų autorius Mikas Žukauskas, kompozitorius Antanas Jasenka. Kūrėjai pasidžiaugė, kad komandinis darbas taip gražiai įvertintas. Ir padėkojo teatrui, kuris įsileidžia į savo repertuarą nepatogius, netradicinius kūrinius.

Dramaturgijos nominaciją, kurioje, pasak renginio vedėjų, „varžosi šių dienų būsimieji klasikai ir klasikės“ paskelbti pakviestas žurnalistas ir laidų vedėjas Rytis Zemkauskas. Scenos kryžius už dramaturgiją paskirtas Birutei Kapustinskaitei už dramą „Terapijos“. Kūrėja pasidžiaugė, kad dramaturgų būrys teatro bendruomenėje didėja ir didės, dėkojo aktoriams, kurie įkvepia kurti, tiems, kurie padeda pjesei keliauti į sceną.

Tęsiant Kaune šventinę profesionalių teatro kūrėjų apdovanojimų ceremoniją, kompozitorė Zita Bružaitė buvo pakviesta paskelbti, kas vertas geriausio muzikos dramos spektakliui kūrėjo vardo ir „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimo. Iš ekspertų komisijos atrinktų trijų nominantų laureatu pripažintas Algirdas Martinaitis už muziką spektakliui „Cinkas“ (teatras „Meno fortas“ ir Valstybinis jaunimo teatras). Geriausio nepagrindinio vaidmens atlikėjui skirtą apdovanojimą pelnė ir iš aktoriaus Sauliaus Čiučelio rankų atsiėmė aktorius Vainius Sodeika (spektaklis „Lokis“).

Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas aktorius Dainius Svobonas paskelbė geriausio dramos aktoriaus vardą. Atsiimti apdovanojimo į sceną pakviestas Vytautas Anužis – suvaidinęs Nataną spektaklyje „Natanas Išmintingasis“ Nacionaliniame Kauno dramos teatre.

„Didžiausi sveikinimai ir lenkiu galvą prieš režisierių Gintarą Varną, kuris pasirinko šią pjesę ir davė man vaidmenį. Mano širdies šiluma – visiems teatro žmonėms ir Kaunui, kuriame praleidau prasmingą laiką“, – atsiimdamas apdovanojimą sakė aktorius ir palinkėjo aktoriams nevienadienių spektaklių, kurie teikia džiaugsmą ir savo misijos suvokimą.

Garbingas apdovanojimas – Boriso Dauguviečio auskaras – atiteko šiuolaikinės operos „Saulė ir jūra“ kūrėjoms Linai Lapelytei, Rugilei Barzdžiukaitei ir Vaivai Grainytei. Apdovanojimą joms įteikė visus su Tarptautine teatro diena pasveikinusi kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson. Ministrė padėkojo „trijulei, sujungusiai savo talentus į vieną didžiulį, stebuklus kuriantį talentą, džiuginantį visus“, taip pat – už drąsą laužyti stereotipus.

Dramos aktorės nominacijoje už nepagrindinį vaidmenį „Auksinio scenos kryžiaus“ laureate tapo Kamilė Petruškevičiūtė, suvaidinusi Lerą spektaklyje „Šokis Delhi“ (Oskaro Koršunovo / Vilniaus miesto teatras, Lietuvos muzikos ir teatro akademija) ir už vaidmenį spektaklyje „#beskambučio“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras). Apdovanojimą jai įteikė Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorė Milė Šablauskaitė.

„Teatras man visada buvo stebuklas ir aš atėjau į teatrą to stebuklo kurti. Teatras man visada buvo šeima ir namai“, – kalbėjo apdovanojimą pelniusi aktorė K. Petruškevičiūtė, kartu nepamiršdama padėkoti kolegoms „už beprotišką meilę ir palaikymą“. „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė aktorė Vilija Grigaitytė, pasveikinusi teatro bendruomenę su Teatro diena paskelbė, kas tapo 2017-ųjų metų geriausia pagrindinio vaidmens atlikėja. Ja pripažinta aktorė Airida Gintautaitė, vaidinanti Marie Trintignant spektaklyje „Lokis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras). Jai skirtą apdovanojimą už Kinijon dabar išvykusią aktorę atsiėmė aktorius Gytis Ivanauskas.

Geriausiu 2017 metų režisieriumi šventėje pripažintas Lukaszas Twarkowskis už spektaklio „Lokis“ režisūrą. Jo vardą paskelbė „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas aktorius Liubomiras Laucevičius. Lietuvos teatralų šventėje režisierius neturėjo galimybės dalyvauti, nes su yra išvykęs į Kiniją. Laiške režisierius dėkojo kolegoms ir priminė apie kai kuriose šalyse kylančią nacionalizmo bangą, kuri stabdo kūrybinę laisvę. „Žinau, užtenka kibirkšties, kad žmogaus viduje kiltų gaisras. Šią ypatingą dieną noriu visiems palinkėti, kad niekas ir niekada neleistų šito pamiršti“, – linkėjo L. Twarkowskis.

Už ištikimybę profesijai, teatro menui pašvęstą gyvenimą Padėkos premija įteikta Nacionalinio Kauno dramos teatro senbuviui, jo vyriausiajam administratoriui ir aktoriui Rimantui Štarui, kuris, paklaustas, kas jam yra teatras, atsakė: „Ko gero viskas, ir namai, ir profesija, iš tikrųjų, tai – viskas“.

Birutė Mačienė ELTA

Šventės nuotraukos patalpintos šiame albume. 

Nuotraukos gali būti naudojamos tik asmeniniais arba nekomerciniais tikslais, griežtai laikantis šių nuotraukų naudojimo sąlygų ir Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo. Naudojant nuotraukas, būtina nurodyti  autorių.

Donato Stankevičiaus nuotr.

 

Šventės scenoje akimirkos (Dariaus Gedvilo nuotr.):

 

Kadrai iš šventės (Augusto Didžgalvio nuotr.)

 

Taip pat skaitykite:

„Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanotas aktorius Vytautas Anužis: „Manyje anksčiau buvo ežio, buvo kariautojo“

Teatro elitą subūrė apdovanojimai „Auksiniai scenos kryžiai“

Paskelbti „Auksinių scenos kryžių“ laureatai

Kauno dramos teatre „Auksinių scenos kryžių“ dalybos

Pasižvalgyti po šventės užkulisius ir renginį nuotraukų albume

 

 

Grįžti atgal

Teatro Steigėjas

Teatro Rėmėjai

Teatro Partneriai

informaciniai rėmėjai

Kuriame kartu su

Skip to content