NACIONALINIO KAUNO DRAMOS TEATRO ISTORIJA

Šiam teatrui teko garbinga misija pradėti profesionalaus teatro gyvavimą. Jį lydėjo pavadinimų kaita: 1920 m. gruodžio 19 d. H. Sudermann „Joninių“ premjera pradėjęs veiklą kaip Dramos vaidykla, vėliau sparnus kėlė kaip Valstybės teatras (1925). Sudėtingais vokiečių okupacijos metais vadinosi Didžiuoju teatru, vienu metu netgi buvo tituluojamas Kauno valstybiniu muzikiniu dramos teatru (1950). Susigyveno su valstybino akademinio dramos teatro vardu, kol 2012 m. buvo suteiktas dvyliktas pavadinimas ir dabartinis nacionalinio teatro statusas.

Teatras savo dabartiniuose namuose įsikūrė 1959 m. Pirmąją dramą suvaidinus Miesto teatre, dabartiniame Kauno valstybiniame muzikiniame teatre, po kelis dešimtmečius trukusio dalinimosi scena su operos ir baleto broliais, pavyko įsikurti tarpukario kino teatro „Metropolitain“ (1928) pastate. Matęs ne vieną pastato rekonstrukciją, savo dabartinį veidą įgavo 2016 m. Net ir aprūpintas pačiomis moderniausiomis technologijomis, neprarado tarpukario laikmečio dvasios ir unikalaus Art Deco stiliaus.

Čia gimė tarpukariu išsiskleidusi nacionalinė dramaturgija, subrendo scenografijos menas, teatro režisierių ir kompozitorių kartos. Per daugiau nei 100 metų teatro kūrybinį turtą puoselėjo keli šimtai aktorių – asmenybės, kuriančios visos Lietuvos teatro istoriją.

Teatras, kurio kilmė įtvirtino tuometinės jaunos Lietuvos valstybės politinio išprusimo pavyzdį, nenuilstamai kalbėjo apie laisvę, o jos netekus, vyko tylioji mūsų rezistencija, regėjo atsikuriančios valstybės aušrą, išjautė 30 naujos nepriklausomybės metų.

Daugiau nei 100 metų trunkančią istoriją galima patirti ir šiandien – pasivaikščioti Teatro šimtmečiui sukurta galerija. Ji prasideda nuo fasado ir veda link arkos į vidinius teatro kiemelius. Nepažintos, nepatirtos teatro kiemo erdvės – tarsi teatro užkulisiai. Jos kviečia ne tik pamatyti, bet ir patiems pajausti teatro istorijos bei kūrybos dvasią. Arba apsilankyti gausiame teatro archyve ir susipažinti su daugiau nei 600 spektaklių.

Teatro galerija 100: asmenybės kuria istoriją

Skaityti

DOKUMENTAI. FAKTAI. DATOS. LIUDIJIMAI

Sakoma, kad teatras egzistuoja čia ir dabar. Spektaklis gyvas dabartyje, vyksta žiūrovų akyse ir sąmonėje, jiems patiriant tos akimirkos įspūdį. Kas lieka nutilus žiūrovų plojimams, prabėgus sezonui, dešimtmečiui ar net šimtmečiui? Teatro archyvas saugo įspūdingą lobį – informaciją apie daugiau nei 600 teatro spektaklių, sukurtų per gyvavimo šimtmetį. Informacija apie legendinių spektaklių kūrėjus, afišos, programėlės, recenzijos, pjesių tekstai liudija apie kūrybinę teatro raidą, istorines asmenybes ir laikmečio ženklus.

LAUKO GALERIJA

Asmenybės, kūrusios profesionalaus teatro istoriją provokuojančia ir standartus laužančia režisūra, nepamirštamais vaidmenimis, vizualiai įspūdingomis ir subtiliai metaforiškomis scenografijomis, atgimsta kitų kūrėjų darbuose parodoje „Teatro galerija 100: asmenybės kuria istoriją“. Šiuolaikinių menininkų darbuose šių asmenybių indėlis į teatro istoriją įgyja naujas formas, o praeities ir dabarties sankirtos kuria netikėtus, neįprastus ryšius bei interpretacijas.

Teatro archyvas

Skaityti

Dovanų kuponas

Tai geriausia dovana! Jums pakanka žinoti, kokią sumą norite padovanoti, o spektaklį galės išsirinkti pats žmogus. Dovanų kuponą galima išsikeisti į spektaklio bilietus kasoje ir inetrnetu, likutį pasilikti kitam apsipirkimui, o trūkumą – primokėti.

Daugiau

Teatro veiklos

Prieinamumas

Daugiau
Nerk i teatra festivalis

Festivalis

Daugiau
Skip to content
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.