Naujienos 2018 sausio 22 d.

Aktoriaus Dainiaus Svobono jubiliejui

Aktorius Dainius Svobonas – Teatro Žmogus. Teatras pilnas jo buvimo. Kone kasdien jį galima pamatyti spektakliuose, atliekant sudėtingus vaidmenis, taip pat jo nepaleidžia intensyvus repeticijų grafikas. Tokiame darbų verpete sausio 22 dieną Dainių Svoboną pasivijo 50-mečio jubiliejus.

Sausio 21 dieną, gimtadienio išvakarėse, didžiojoje teatro scenoje vyko „Balta drobulė“ pagal Antano Škėmos romaną. Jono Jurašo spektaklis Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje gyvuoja jau 5 metus. Pagrindinį pjesės herojų Antaną Garšvą aktorius Dainius Svobonas scenoje įkūnijo 77-tą kartą, dar kartą įtikinamai išgyvendamas savo herojaus likimo trajektoriją.

„Jo personažas nestokoja įvairių savybių: romantiškas maištininkas, idealistas, naivus prisitaikėlis, ironiškas, groteskiškas ar netgi neurotiškas rašytojas, kankinys, save įsimylėjęs poetas. Garšva blaškosi tarp poezijos, mitų, legendų, prisiminimų ir realaus pasaulio. Atrodo, jog aktoriui nereikia dirbtinai savęs nuteikti šiai nevienalytei būsenai, tai gimsta natūraliai, „išeina iš kalbos“. Dainius Svobonas, vos išniręs iš scenos duobės, vaizduojančios požeminę B. M. T. Broadway line perėją, savo išvaizda primena patį Antaną Škėmą: ilgais, prigludusiais plaukais, atlapotu paltu, tvirta ir nuo pasaulio atsitvėrusia laikysena, jis rūko. „Širdis per greitai plaka.“ – taria Garšva lėtu ir griežtu balsu.“ Taip šį D. Svobono personažą pristatė Rimgailė Renevytė ( Ar siela plaukia drumzlina upe?“ 7 Md. 2015-12-08).

Jubiliejui skirto spektaklio finale, pagauta kulminacinės nuotaikos, publika nuščiuvo. Nuskambėjus paskutiniam akordui, pakibo pagarbi tyla ir… nugriaudėja plojimai.

Paklaustas, kokiu laiku gyvena aktorius; esamuoju, būtuoju, o gal būsimuoju, Dainius sako, kad šita specialybė yra tik tai, kas yra dabar: „Kas buvo vakar – to jau nebėra, o kas bus rytoj  – niekas nežino. Efemerija. Kaip muzikantui muzika, atliekama – ji skamba, kai nustojama groti – jos nebėra. Suvaidini spektaklį, o žmonėms lieka galbūt jausmas, galbūt iškeltas klausimas ar kita.“

Šiandien scenoje jis – Antanas Garšva, rytoj – Kiurmanas „Biografijoje: vaidinime“, poryt – karalius ir karalienė „Hamlete“ arba Žygimantas Augustas „Barboroje“. Tai tik maža repertuaro atkarpa. O gal jau rutina? „Rutinos yra, bet tas žodis iš karto tapatinasi su kažkuo blogu, o čia tos rutinos nedaug. Tu turi nugyventi personažo gyvenimą. Čia ir dabar. Koncentruotai, smarkiai susiimti, prieš tai tam pasiruošti. Žinai pradžią ir pabaigą, kaip tą išpildyti, bet atsiranda netikėtumų. Veikia tavo, žiūrovų sėdinčių salėje, partnerių nuotaikos ir mintys. Kiekvieną kartą vis kitaip. Blogosios rutinos nėra. Geroji rutina, kad šeštą valandą prasideda spektaklis ir dešimtą baigiasi. Yra tokių personažų, kurių gyvenimų nesinorėtų gyventi“, – sako aktorius.

Pats naujausias Dainiaus Svobono vaidmuo – sultonas Salandinas „Natane Išmintingajame“. Jo herojus kilniaširdis, gailestingas ir tolerantiškas – jam nesinori, kad „medžiai visi žieve vienodai dengtųsi“. Pasak teatrologės Daivos Šabasevičienės, „Natanas Išmintingasis“ tampa idėjų ir minčių kasykla. Tiek aktoriai, tiek žiūrovai „maudosi“ teksto grožyje, tapdami pasaulietinės edukacijos ambasadoriais. („Humanizmo ir utopijos manifestas“, lteatras.lt)

Dainius Svobonas gimė 1968 metais Vilniuje. 1986–1990 Lietuvos muzikos akademijoje studijavo vaidybą (dėstytojai Algė Savickaitė, Henrikas Vancevičius, Stefa Nosevičiūtė). Nuo 1989 – Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorius. Už vaidmenis apdovanotas aukščiausiais scenos meno apdovanojimais: 2010 m. Fortūna už Fredžio vaidmenį spektaklyje Skėriai (rež. Rolandas Atkočiūnas), 2012 m. Fortūna už Antano Garšvos vaidmenį spektaklyje „Balta drobulė“ ( rež. Jonas Jurašas), 2014 m. menininkas išrinktas Įsimintiniausiu Kauno menininku, 2015 m. apdovanotas Fortūna už Haneso Kiurmano vaidmenį spektaklyje „Biografija: vaidinimas“ (rež. G. Varnas), tais pačiais metais pagerbtas Auksiniu scenos kryžiumi pagrindinio vaidmens kategorijoje – spektaklis „Biografija: vaidinimas“ (rež. G. Varnas).

Jubiliejaus proga aktoriaus apdovanojimų paletę papildė Kauno miesto tarybos skirtas „Santakos“ garbės ženklas bei kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson padėka už ilgametį darbą ir kūrybiškumą. Kolegos aktoriui įteikė dailininko Tomo Stanaičio tapytą aktoriaus portretą.

Sveikinimo akimirka. D. Stankevičiaus nuotr.
Sveikinimo akimirka. D. Stankevičiaus nuotr.
Sveikinimo akimirka. D. Stankevičiaus nuotr.

Dovanų kuponas

Tai geriausia dovana! Jums pakanka žinoti, kokią sumą norite padovanoti, o spektaklį galės išsirinkti pats žmogus. Dovanų kuponą galima išsikeisti į spektaklio bilietus kasoje ir internetu, likutį pasilikti kitam apsipirkimui, o trūkumą – primokėti.

Daugiau
Skip to content
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.