Nacionalinis Kauno dramos teatras

Sezonai

100 sezonas

Nacionalinis Kauno dramos teatras – seniausias Lietuvos teatras pradeda savo šimtąjį sezoną! Sukaupę šimtametę patirtį, norime išlikti gaivūs, gyvybingi, paveikūs ir jaudinantys taip, lyg būtume susitikę pirmą kartą. Pirmasis profesionalus, pirmas rekonstruotas ir tas pirmas, į kurį nori sugrįžti čia kūrybinį kelią pradėjęs režisierius ir teatru susižavėjęs žiūrovas.

Todėl šį išskirtinį sezoną pristatomi ir pripažintų meistrų, ir daug žadančių jaunųjų kūrėjų darbus.

Pirmoji premjera (rugsėjo 6, 7, 8 d.) – Gintaro Varno režisuotas spektaklis „Sombras“, kuriamas kartu su Utopia teatru. Tai spektaklis – eksperimentas pagal Federico Garcia Lorca kūrybą bei Luigi Pirandello pjesę „Šeši personažai ieško autoriaus“, kviečiantis pamąstyti apie tai, kas yra Teatras, apie jo prasmę ir vertę, padiskutuoti su F. Garcia Lorca, kuris teigė, kad teatras – tai peilis, iki pusės panardintas į sapną, bet skrodžiantis iki pat būties gelmių.

Spalį sulauksime svečių iš Sakartvelo, Kutaisio miesto Lado Meskhishvili dramos  teatro, jie parodys du spektaklius: komediją pagal Floriano Zellerio pjesę „Tiesa“ ir psichologinę dramą „Dupletas“ H. Pinterio ir Vaclovo Havelo pjesių motyvais.

Šį rudenį režisierius Povilas Makauskas repetuos spektaklį vaikams pagal Sébastien Perez ir Benjamin Lacombe knygą „Fėjų Herbariumas“ („The Fairy Herbarium“), pasakojančią apie išskirtinių gabumų Rusų botaniką, atsiųstą į legendinį Brocliande mišką ieškoti nemirtingumo eliksyro. Atklydęs į keistų mažų fėjų ir augalų pasaulį, režisierius pasakos apie sparčiai kintančius gamtos ir šiandienos žmogaus santykius. Premjera – gruodžio 6, 7, 8 d. Didžiojoje Scenoje.

Kita šių metų premjera – režisierės Kamilės Gudmonaitės spektaklis „Panika“ pagal suomių dramaturgo Mika Myllyaho pjesę, analizuojančią dabartines vyriškumo problemas. Ką šiandien reiškia būti vyru, ko iš jo tikimasi, ar gali vyras būti ir jautrus, ir sėkmingas, – visa tai šiuolaikinėje komedijoje, režisuojamoje moters. Premjera – gruodžio 13, 14, 15 d. Rūtos salėje.

Prasidėjus naujiems metams į teatrą atvyks Slovėnijos teatro garsus jaunosios kartos režisierius Jaša Koceli, kuris kurs spektaklį. „Elektra: laukimas“ pagal antikines dramas. Premjera numatyta 2020 m. kovo pabaigoje. Šiam jaunam menininkui paklūsta dramos, operos žanrai. Šį kartą jis imasi naujo profesinio iššūkio – aktualizuoti sudėtingus archetipinius antikos tekstus, išryškinant laukimo temą.

Taip pat dešimtasis tarptautinis edukacinis festivalis „Nerk į teatrą“, kuriame dalyvių lauks kūrybinių procesų pažintys edukacinėse dirbtuvėse, bus pristatomi užsienio trupių pastatymai.

Taip pat pavasarį numatytas konkurso „IDėja“ finalistės Uršulės Bartoševičiūtės pastatymas.

 

99 sezonas: „O koks tu, kai nevaidini?“

99-asis teatro kūrybinis sezonas. Jį teatras pasitiko naująjį sezoną klausdamas savęs ir žiūrovų – „O koks tu, kai nevaidini?“ – bent trumpam nusimetant personažų kaukes ir paliekant erdvės savirefleksijai. Aktorių trupę užfiksavo fotomenininkas Dainius Ščiuka, o jų mintis užfiksavome interviu cikle portale 15 min.

Kūrybinis sezonas buvo itin gausus premjerų – jų buvo net 8.

Pirmoji – Gintaro Varno „Geto“ versija (2018 09 21, 22, 23 d ) kartu su teatru Utopia. Režisierius Gintaras Varnas naują pastatymą kūrė pagal Izraelio dramaturgo Joshua Sobolio pjesę „Getas“, kartu su dramaturge Daiva Čepauskaite papildydamas ją dokumentine medžiaga. Spektaklio „Getas“ ašis – Lietuvos žydų holokaustas. Šalia Vilniaus geto teatro istorijos pateikiami ir nepatogūs lietuvių dalyvavimo naikinant žydus liudijimai. Spektaklis „Auksinių kryžių“ ceremonijoje aktorei Jovitai Jankelaitytei atnešė aukščiausią apdovanojimą, o režisierius G. Varnas buvo pagerbtas 2018 metų Tolerancijos žmogaus apdovanojimu.

Premjera vijo premjerą. Gruodžio 7 d. Ilgojoje salėje išsipildė dramaturgo, prozininko ir žurnalisto Algirdo Landsbergio pjesės „Vėjas gluosniuose“ premjera, kurią režisavo Gytis Padegimas.

Po savaitės režisierė Eglė Kižaitė premjera nudžiugino mažuosius žiūrovus, pristatydama spektaklį „Būtybės“ pagal Kotrynos Zylės kūrinį „Didžioji būtybių knyga“. Premjerų ciklą tęsė Agniaus Jankevičiaus režisuojamas spektaklis „Šventė“, pasirodęs per teatro gimtadienį – gruodžio 19-ąją.

Mažo žmogaus tragedija valstybės šimtmečio akivaizdoje suskambo klausiamai ir provokuojamai – tai ką mes ši tiesų švenčiame?

Sausį Rūtos salėje debiutavo režisierius Povilas Makauskas su spektakliu „Trojietės“. Euripido tragedija nukelia žiūrovą iš karto į karo pabaigą – Troja nugalėta, jos vyrai žuvę, o moterys kaip mūšio trofėjai gabenamos į Graikiją vergauti. Pats karas spektaklio kūrėjams nėra įdomus, jiems svarbu, ką karas padarė ne su žmonių kūnais, o su jų sielomis. Visi karo baisumai spektaklyje iš mūšio lauko perkeliami į moters vidų. Pasitelkus kitus dokumentinės literatūros šaltinius (S. Aleksijevič „Karo veidas nemoteriškas“, N. Murad „ Paskutinė mergina. Mano nelaisvės ir kovos su „Islamo valstybe“ istorija“, taip pat M. Atwood „Penelopiada“), antikiniai tekstai skamba labai šiuolaikiškai, jie tampa ne antikos monumentais, bet gilia psichologine drama. Premjera – 2019 sausio 18, 19, 25 d.

Kovo mėnesį edukacinis festivalis „Nerk į teatrą 2019“ išplaukė į giliuosius tarptautinius vandenis, pakviesdamas trupes iš užsienio ir surengęs 53 renginius!

Jo metu dienos šviesą išvydo lietuvių ir izraeliečių menininkų eksperimentinė premjera KAUNAS WI FI. Ne kasdien gimsta performansas, kuriam pjesę parašo 60 žmonių, o aktoriai vaidina anglų kalba!

Sulaukėme trijų užsienio trupių: „Fidgetfeet“ (Airija), „Kompani13“ (Norvegija), „Habait“ (Izraelis). Jų bagažuose tilpo 4 labai skirtingi spektakliai: 2 šeimoms ir vaikams – „Plūduriuoki“ bei „Skrajojančios plunksnelės“, jaunimui „Romeo ir Džiuljeta“ bei performansas „A-hole Fuckin Loser“. Aplankė ir bičiuliai iš Valstybinio Šiaulių dramos teatro su spektakliu „Mindaugas“ bei „Labai teatras“ su spektakliu „Aplink pasaulį 2“.

Taip pat teatras gastroliavo užsienyje – du kartus Sakartvele: 2018 m. spalio 22-28 d. su spektakliu „Gentis“ pagal I. Simonaitytės romaną „Aukštujų Šimonių likimas“ Tbilisio Šota Rustavelio teatre ir seniausiame Sakartvele teatre – Telavio mieste įsikūrusiame Važa Pšavela teatre, o 2019 m. gegužės 8-12 d. Lado Meskhishvili dramos teatre Kutaisio mieste, parodydamas M. Mayenburg „Bjaurųjį“.

Spektaklis „Keturi“ (rež. K. Gudmonaitė) vyko į tarptautinį festivalį Vokietijoje – dalyvavo Drezdeno „Fast Forward“ festivalio programoje (2018 m. lapkričio 17-18 d.).

Kovo 28 d. išleista premjera „Pavojingi ryšiai“ pagal Ch. Hamptono pjesę (rež. Agnius Jankevičius). Šiuolaikinė interpretacija – jungtinis projektas su VšĮ „Mens Publica“.

Sezono pabaigoje Didžiosios scenos rampų šviesas išvydo režisieriaus Aido Giniočio premjera F. Dürrenmatt „Senos damos vizitas“. Spektaklyje – gausus teatro trupės žvaigždynas – pagrindiniuose vaidmenyse Jūratė Onaitytė ir Liubomiras Laucevičius.

Sezoną užbaigė festivalis „IDėja 2019“. Birželio 14 d. teatro erdvėse vyko finaliniai jaunųjų menininkų konkurso pasirodymai. Savo kūrybinius eskizus pristatė scenografijos ir kostiumų dailininkė Radvilė Kisieliūtė, kompozitorė Juta Pranulytė kartu su choreografe Ema Senkuviene, šokio trupė „Nuepiko“, režisierė Uršulė Bartoševičiūtė. („Eglė Žalčių karalienė“. Performansas.Radvilė Kisieliūtė, „Žemės“. Gyvo garso ir judesio spektaklis.Juta Pranulytė ir Ema Senkuvienė, „Perkaitimas“. Šokio spektaklis.Marius Paplauskas, Marius Pinigis, Andrius Stakelė („Nuepiko“), „Mirtis policijos sunkvežimyje“ pagal E. Limonovo pjesę, Uršulė Bartoševičiūtė).

Meno tarybos ir žiūrovų nuomone finalininke tapo režisierė Uršulė Bartoševičiūtė. Jos išbaigtą darbą turėtume išvysti 100 sezone.

Su aktoriais kviečiame susipažinti NKDT ir 15 min. portalo projekte „O koks tu, kai nevaidini?“ 

Straipsnių ciklas:

Liubomiras Laucevičius , Saulius Čiučelis., Inesa Paliulytė

Eglė Grigaliūnaitė,  Eglė Mikulionytė,  Daiva Rudokaitė,  Dainius Svobonas

Henrikas Savickis,  Inga Mikutavičiūtė,  Ridas Žirgulis,  Eugenija Bendoriūtė

Sigitas Šidlauskas,  Ugnė Žirgulė,  Andrius Gaučas,  Vilija Grigaitytė

Nijolė Lepeškaitė,  Kęstutis Povilaitis,  Gintautas Bejeris,  Jūratė Onaitytė,  Liucija Rukšnaitytė

Dovydas Pabarčius, Arūnas Stanionis, Pijus Narijauskas Aušra Keliuotytė ,  

Martyna Gedvilaitė,  Albinas Budnikas, Vaidas Maršalka,  Lili Stepankaitė, Algirdas Pintukas 

Sezono apžvalgos video 

98 sezonas

98-ąjį sezoną pasitikome šūkiu – „100 priežasčių emigruoti… į kultūrą“. Jį inspiravo Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio sukaktis ir nesibaigiančios diskusijos apie kultūros politikos svarbą. Tad, ar išties egzistuoja trejybė: Lietuvis, Valstybė ir Kultūra?

Nekviečiame politikuoti, kviečiame emigruoti… į kultūrą. Į kultūrą pažvelgti plačiąja prasme. Tai ne tik  muzika, teatras, kinas, šokis, dailė, bet ir bendravimo, verslo, kalbos, maisto kultūra.

Sukaupėme 100 skirtingų profesijų ir veiklų sričių, atstovų nuomonių: jaunimo, visuomenės veikėjų, politikų, menininkų, literatų, verslo atstovų ir daugelio kitų.

 

„Kultūra… Na, kaipgi be jos? Kokia prasmė būtų mūsų būties? Juk kultūra – deguonis mūsų Gyvenimo kraujui.“ Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas

„Kai pažiūri spektaklį, galvą pasipildai visokiom mintim, vaizdais ir naujom idėjom, atsišviežini.“ Moksleivė Ieva

„Tai vienintelis atvejis, kai sąvoka emigruoti yra labai pozityvus ir pageidautinas, būtinas, privalomas dalykas. Aš jau seniai gyvenu emigracijoje. Kviečiu visus emigruoti į kultūrą, be jos nėra Lietuvos.“ Kompozitorius Antanas Jasenka

„Kultūra suteikia jausmą, kad tavo gyvenimas prasmingas ir laimingas, kad esi tautos ir bendruomenės dalis, ji priverčia susimąstyti. Bendra lietuvių kuriama kultūra kuria mūsų Valstybę, jos naratyvą, todėl skirdami laiką kultūrai kartu perkuriame, permąstome ir savo šalies raidą, pasaulėvoką. Tai – vienas geriausių būdų atšvęsti 100-metį.“ LR Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis

„Tai nauji potyriai, pažinimo įvairumas.“ Informatikė Eglė

„Nes kitaip išveš į žaliosios energetikos kolūkį „Veryga“.“ Režisierius Agnius Jankevičius

„Geriausia emigruoti kartu su šeima, tuomet greičiau pajusi plačių kultūros erdvių įvairovę. Ir patartina  retsykiais pasitikrinti, ar kartais neužstrigai seklumoje…“ Kauno valstybinio lėlių teatro vadovas Sigitas Klibavičius 

„Kultūroje gali išlaisvinti save, gali leisti sau nevaržomai skleisti mintis.“ Studentė Toma Simanavičiūtė

„Kad rastum savo kalbos, savo sielos namus ir niekad jų neprarastum.“ Literatūrologė, kritikė Viktorija Daujotytė-Pakerienė

„Daugelis žmonių iš Lietuvos bėga ne tik nuo skurdo, bet ir nuo „liūdnos“, „depresuotos“ ir „neteisingos“ Lietuvos. Tad, mano supratimu, kvietimo emigruoti į kultūrą esmė – atrasti lietuviškąją ir europietiškąją savivertę, savą orumą.“ Teisininkas, visuomenės ir politikos veikėjas Vygaudas Ušackas

„Emigruoti į kultūrą verta norint tapti turtingu, gavus muzikos garsų, poezijos eilučių ar teatro kaukių atlyginimą, kurio mes negalime gauti gyvendami skurdžiame materializme.“ Moksleivė Julita Lukminaitė

„Emigruoti į kultūrą – tai imigruoti į save. Savęs pažinimas per kultūrą leidžia atrasti savo sielos namus – meilę ir atjautą kitam, įsiklausymą į pasaulio skambesį.“ Teatrologė Ina Pukelytė

„Kultūra – ne paveikslo rėmas, ji yra paveikslas. Be jos – mes niekas. Be jos mes – postžmonės.“ Aktorė, režisierė Inesa Paliulytė

„Nes tai kelias į unikalų požiūrį.“ Studentė Laura Gleiznytė

„Kultūra – tai oras, kuriuo kvėpuojame, ir šaknys, kurios leidžia save suvokti kaip ypatingą dalelytę didžiajame kultūros vandenyne.“  VU Kauno fakulteto profesorė Virginija Jurėnienė

„Kultūra – tai šviesa. Be kultūros mus apgaubs gili tamsa…“ Kompozitorius Vidmantas Bartulis

„Nes plečiama asmens pasaulėžiūra.“ Studentas Mindaugas Stanius

„Niekur emigruoti nesiruošiu, tarnauju savo Tėvynei kaip moku. Kultūra – tai nėra kažkoks užsienis, atskirtas nuo mūsų, į kurį veržiamasi. Kultūrą dera puoselėti, o ne į ją emigruoti.“ Teatrologė, dailėtyrininkė Audronė Girdzijauskaitė

„Emigruoti į kultūrą reiškia apsisprendimą gyventi aplinkoje, kuri žadina, išlaisvina, įkvepia ir ugdo. Tai tarsi siekti aukščiausios viršūnės. Nelengva, bet tikrai verta.“ Mykolo Romerio universiteto rektorius Algirdas Monkevičius

„Galima praplėsti akiratį ir neužsidaryti savo šalies rėmuose.“ Studentas Gediminas Kudirka

„Kuriančio ar meną vartojančio žmogaus smegenys dėl to netampa didesnės, bet išsiplečia jų ,,geografija“. Neurologai tuo jau neabejoja, o mes vis dar svarstome. Jei ne menas, mes, veikiausiai, šiandien nesiskirtume nuo kitų gyvūnų Žemėje.“ Dailininkė, TV laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė

„Emigravimas į kultūrą reiškia galimybę tikrovę bei aplinką suvokti už racionalumo ribų, pajungiant žmogaus neribotą kūrybinį potencialą, fantaziją, laisvę kurti. Tik turėdami kultūringą, lanksčią, kūrybingą ir laisvą visuomenę galime kalbėti apie šiuolaikišką, išsivysčiusią gerovės valstybę.“ Šokėjas, choreografas Marius Pinigis

„Gal todėl, kad gyventum kultūroj?“ Operatorė Rima Sucilienė

„Galimybė emigruoti šiame kontekste džiugina man širdį. Verta vykti į šią šalį, nes čia galima rasti draugų bendraminčių.“ Aktorė Jūratė Onaitytė

„Geras teatras, kaip ir visa kultūra, niekada nebūna vienareikšmis – jis gali teikti prieglobstį nuo nepakeliamos tikrovės arba atvirkščiai – primygtinai kalbėti apie kasdienybės problemas. Tad „emigruoti“ į gerą spektaklį naudinga jau vien dėl to, kad kartkartėmis apmąstytum tai, kas nėra savaime suprantama, kas sudėtinga, nepatogu, nevienareikšmiška, kitaip tariant, pamąstytum apie save ir savo bendruomenę čia ir dabar.“ VDU Menų fakulteto dekanė Jurgita Staniškytė

„Nes ten šilčiau.“ Teatro rūbininkė Viktorija

„Gyvendamas kultūroje, niekada nebūsi vienišas.“ Režisierius Gytis Padegimas

„Todėl, kad: 1. Tai daug arčiau negu Anglija, Airija ar Ispanija, bet pažinti tuos kraštus galima daug giliau. 2. Tai nesibaigianti atradimų kelionė. 3. Tai preciziškas instrumentas, kuris padeda identifikuoti tapatybės panašumus ir skirtumus.“ Vilniaus dailės akademijos rektorius Audrius Klimas

„Nes kiekvienas žmogus kultūroje gali atrasti save“. Studentė Eglė Janulevičiūtė

„Nes čia yra teatras – toji keista paslaptis. Teatras yra tam, kad žmogus užsinorėtų būti geresnis, norėtų kažką pakeisti savo gyvenime, pakilti virš savo klaidų.“ Aktorė Doloresa Kazragytė 

„Emigruoti – tai iš nekultūros į kultūrą? Angažuotis, pasišvęsti – kur kas teisingiau, ir tai apskritai teisingiausia.“ Profesorius Vytautas Landsbergis

„Nes be kultūros žmogus – tuščia asmenybė.“ Studentas Normanas Staniulis

„Emigruojant reikia būti budriems, atsakingiems, keliantiems sau patiems ir kitiems kuo aukštesnius tikslus: siekti ir vertinti tai, kas tobula, saikinga, prakilnu ir dvasinga. Visa kita – vėjai ir rūkai, technologijų ir technikų įmantrybės, gudragalviškų talentų blizgesys ir skurdas“. Lietuvos edukologijos universiteto rektorius Algirdas Gaižutis

„Kultūra laužo stereotipus, kurie valdo mūsų buitį. Kūryba, meistrystė žadina mūsų dvasią, kelia mus aukštyn, mokydama stebėtis ir stebinti ne daiktais, o žvelgti vieni į kitus giliau ir dalytis. Todėl emigracija į kultūrą mus vienija ir jungia.“ Vilniaus universiteto Kauno fakulteto dekanas Kęstutis Driaunys

„Plėsti akiratį, kalbant pasauliniu mastu.“ Studentė Simona

„Nors emigracija nėra pats geriausias pasirinkimas, tačiau emigruoti verta tuo atveju, jei žmogus jaučiasi blogai ten, kur yra šiuo metu.“ Aktorius Vainius Sodeika

„Emigruoti į kultūrą verta, nes tai – kelionė į vieną pusę: apsilankę visiems laikams liks kultūriečiais.“ Teatrologas Martynas Petrikas

„Kad taptum labiau išprusęs, žinotum savo šalies ir pasaulio kultūrą, kad galėtum diskutuoti įvairiomis temomis be baimės ko nors nežinoti.“ Padavėja Vaiva Eigelytė

„Nes tai saugiausia. Aplinka dažniausiai geranoriška, o konfliktai sprendžiami ne fiziškai. Dar neteko skaityti apie susišaudymus muziejuose.“ Teatro ir kino kritikas Vaidas Jauniškis

„Emigracija į kultūrą – turbūt vienintelė emigracija, kurioje nesijauti svetimas, toli nuo namų, draugų ar tėvynės. Tai kelionė be išvykimo kartėlio ir nuoskaudų, visada duodanti ir nieko neatimanti.“ Dramaturgė, poetė Daiva Čepauskaitė

„Tai tarsi nusiraminimo būdas, savotiškas „relaxas“.“ Pardavėja Jolanta

„100 priežasčių emigruoti į kultūrą man reiškia patirti bent jau 100 naujų patyrimų teatre, koncerte ar kitame kultūriniame įvykyje.“ Aktorius Lukas Alsys

„Nes teatras yra vieta, kur tavęs laukia. Kur trokštama pasidalyti atradimais, supratimais, tiesomis, vertybėmis, gabumais, tikrumu. Norėčiau, kad taip būtų kalbama ir apie bažnyčias.“ Kunigas Artūras Kazlauskas  

„Ten smagu, niekas nevaržo. Kultūra leidžia jaustis laisvai ir tobulėti kaip asmenybei.“ Studentė Monika Preibytė

„Todėl, kad ji mus jungia su mūsų protėviais. Todėl, kad ji mus daro geresniais žmonėmis. Todėl, kad per ją mums prieinama viso pasaulio išmintis ir grožis. Todėl, kad jos įkvėpti galime kurti gražesnę ateitį.“ Aktorė Eglė Grigaliūnaitė

„Per kultūrą jausmai yra išaukštinami: geismas paverčiamas meile, drąsa – taurumu, egoizmas – orumu, baimė – išmintimi ir saikingumu. Kultūra išaukština biologinę būtybę iki gebėjimo būti žmogumi ir kopti būties laiptais. Išsiveržti iš darbo-pinigai-vartojimas rato yra šiandieninė tapsmo žmogumi būtinybė.“ VDU profesorius filosofas Gintautas Mažeikis

„Kad nebūčiau laidų „24 valandos“ ar „TV3 pagalba“ herojumi.“ Fizikas Vytautas

„Aš jau seniai ten emigravęs. O kur gi daugiau emigruoti? Į Londoną? Madridą?..“ Kino kritikas Gediminas Jankauskas

Man nelabai aišku, kaip galima emigruoti ar imigruoti į kultūrą. Manau, kad tiesiog reikia gyventi joje ir tai bus didžiausias laimėjimas.“ Kompozitorius Giedrius Kuprevičius

„Ko gero, į kultūrą emigruoju kiekvieną dieną – taip lengviau ir įdomiau gyventi.“ Studentas Vaidas

„Bilietas į spektaklį nėra bilietas į kultūrą. Nebent tas bilietas – į abi puses. Kultūra nėra pasirinkimas, nėra alternatyva. Kultūra esame mes patys. Ir mums neįmanoma iš savęs išeiti. Jeigu neįmanoma išeiti, neįmanoma ir sugrįžti. O jeigu mums reikia svarstyti, „kodėl verta emigruoti į kultūrą“, mūsų bilietas seniai nebegalioja.“ Dramaturgas, žurnalistas, poetas Mindaugas Nastaravičius

„Tai amžina kelionė į prarastos vaikystės tėvynę, į savo paties paslaptį, nesibaigiantis dvasinis nuotykis. Joje saulė pateka kasdien nauja, ji apšviečia senų bičiulių veidus, žadina teatrališkus prisiminimus, telkia bendraminčius. Kelionėje viskas vyksta pirmą kartą. Jei tavo sielai reikia dvasinio maisto, tebūnie jo pavadinimas „emigracija į kultūrą“.“ Režisierius Vytautas Balsys

„Nes tai padeda žmogui apsišviesti.“ Padavėjas Mindaugas Jusevičius

„Kultūra – tai ta sritis, kurioje galima atrasti kritišką požiūrį į daugelį gyvenimo reiškinių. Taigi „emigravęs“ į kultūrą turi galimybę tapti laisvesnis, aiškiau ir pilniau suvokti realybę.“ Fotografas, menotyrininkas Tomas Pabedinskas

„Man kultūra – tai procesas, per kurį žmogus ieško prasmės ir dialogo su kitu žmogumi. Tai tiltas, kuris jungia kitoniškumą ir provokuoja esminius dvasinius vektorius, tai prasmės perdavimas. Ši visuma žmonėms padeda suprasti, kas juos supa, ir tvarkyti bendrą gyvenimą.“ Dailininkas Artūras Šimonis

„Nežinau, ar aš emigruoju, bet žinau tai, kad kultūra supa mane visuomet, todėl galiu tobulėti kaip asmenybė, nepaisant to, kad esu „tiksliukas“.“ Studentas Tomas

„Kultūra sunkiai gali būti tapatinama su emigracija. Ją labiau galėtume suprasti kaip emigracijos antitezę: apsilankius kultūroje lengviau prisitaikyti buvusioje aplinkoje, keisti ją bei suvokti buitinius procesus iš žanrinės distancijos, kuri padeda įžvelgti paprastai mums nematomus dalykus, nugalėti savyje nereikalingus troškimus.“ Režisierius Žilvinas Vingelis

„Emigracija į kultūrą – vienintelė mano išbandyta emigracijos forma. Tai naujų potyrių, pažinčių, žinių, jausmų šalis, kuri neturi sienų, rėmų nei suvaržymų. Galima keliauti aukštyn, gilyn, neieškoti ir nerasti krašto.“ LR Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis

„Nes patobulėji, atitrūksti nuo kasdienybės, pažvelgi į įprastus dalykus kitaip.“ Buhalterė Vitalija Bosikienė

„Turbūt nereikia išradinėti dviračio – tik atsigręžkim į istoriją – menas ir kultūra buvo tie kertiniai akmenys, kurie gelbėjo pasaulį, kurie skatino žmogų vystytis. Visais amžiais dvasiniai dalykai buvo ir yra esminiai. Kas to nesupranta – nelaimingas žmogus.“ Aktorė, rašytoja Nijolė Narmontaitė

„Tenai gi gera ir įdomu! Kur kitur sutiksi Ibseną, Donelaitį, Renesansą, mūsų Atgimimą!  O turint tokius draugus, niekas neužmaukšlins mankurto kepurytės nei tau, nei tavo vaikams!“ Aktorius Vytautas Anužis

„Į kultūrą nereikia emigruoti, joje reikia gyventi, būti ir ją kurti.“ Literatūrologė, teatrologė, profesorė Irena Veisaitė

„Kultūra ir menas – tai ta vieta, kuri gelbsti žmogų ir padeda tapti geresne savęs versija. Tai tarytum kitas pasaulis, į kurį vertėtų pabėgti kiekvienam, norint atrasti save, suteikti sau ramybę bei pilnatvę.“ – Studentė, interneto tinklaraštininkė Gabija Valaitytė

„Kultūra liečia sielos aspektą. Mes, žmonės, dažniausiai skiriam laiką ir resursus auginti mūsų išorinį pasaulį ir pamirštam, kad tiek pat laiko ir resursų reikia skirti vidiniam Aš. Tad kultūriniai renginiai – investicija į vidinį AŠ.“ Fotomenininkas Iridijus Švelnys

„Tai praturtina mūsų gyvenimą ir nušviečia kasdienybę.“  Firmos darbuotojas Arūnas Valaitis

„Geriau būtų, kad nereikėtų į kultūrą emigruoti, o tiesiog joje gyventi, padėti ją kurti ir ugdyti. Nes ji – bendras mūsų identiteto pamatas, savitumo žymė. Ir išlikimo laidas – kad neištirptume beveidėje globalizacijos jūroje.“ Dramaturgė, rašytoja Aušra Marija Sluckaitė

„Nes kultūroje problemos sprendžiamos ne karu ir atominėmis bombomis, o akcijomis, manifestais ir spektakliais.“ Režisierė, atlikėja Kamilė Gudmonaitė

„Geriau pūkeliu po pasaulį nei aukso maišu po lova. Manau, kad tinka šiais žodžiais emigruoti į kultūrą, o ir į dvasingumą dar labiau.“ Teatro budėtoja Dalia

„Nesuprantu, kas tai yra, – į savąją kultūrą esi nunešamas, nulakinamas potraukio, pomėgio, talento – keliauti nereikia, nebent šokėjui, dailininkui. Kadangi mano profesija paremta žodžio menu, neįsivaizduoju tokios emigracijos.“ Poetas, vertėjas Algimantas Mikuta

„Nes emigravus iš nekultūros į kultūrą gali drąsiai vardinti priežastis, kodėl tapai emigrante: nekultūra neturi prasmės, ji ir slegia, ir skandina.“ Dailininkė, knygų iliustratorė Aušra Kiudulaitė

Viena išmintinga kuosa, jos vardas Kro, yra pareiškusi:

„Jei tikrame gyvenime

man būti Kro neįmanoma,

aš emigruoju į šitą –

rašytojo parašytą!“

Nes šitame – kultūros – gyvenime yra pilnatvės pažadas, viltis ar iliuzija. Čia nieks tavęs kas kadencija nesitaiko apmauti.“  Poetas, vertėjas Vladas Braziūnas

„Nes taip galime plėsti savo žinias apie meną, didinti suvokimą ir praturtinti savo išsilavinimą.“ LSMU studentė  Ingrida Tarasevičiūtė

„Kai kultūroje jautiesi natūralus, tai ir natūroje esi kultūringas. Štai tada niekam niekur ir emigruoti neverta.“  Poetas Aidas Marčėnas

„Nes niekas nepaklaus – „kada sugrįši?“ Veikiau draugiškai nusišypsos ir prisijungęs palinkės negrįžti niekados…“ Lektorius, rašytojas Justinas Kisieliauskas

„Įdomiausi žmonės, pokalbiai, atmosfera – čia, kur dominuoja kūryba, kur daugiausia laisvės, sąmojaus ir drąsos. Kitur nosies nekišu, to ir jums linkiu.“ Teatrologė, publicistė Rūta Oginskaitė

„Emigracija į kultūrą padeda pakilti virš pilkos kasdienybės, o išgyventos patirtys tokioje emigracijoje leidžia į kasdienę rutiną pažvelgti kūrybiškiau, išradingiau, atrasti joje šviesių spalvų, geriau suvokti žmogiškumo svarbą ir išsaugoti bičiulystę su pasauliu.“ Kauno valstybinio muzikinio teatro vadovas Benjaminas Želvys

„Kad plėstume savo akiratį, pasaulėžiūrą.“ Fotografė Eglė Gendrėnaitė

„Emigruodami kertame ne tik sienas, bet ir baobabus, kurie, jei nebūsime budrūs, sunaikins mūsų mažytę planetą.“ Rašytoja Evelina Daciūtė

 O ką atsakytum tu, jeigu paklaustume: „Kodėl verta emigruoti į kultūrą?“

„Be kultūros nėra civilizacijos, be civilizacijos – žmogaus. Norime atgal į medžius? Gaila, uodegos nudžiūvo, nors gal – jeigu neatsisuksim į kultūrą – vėl ataugs?“ Poetė, dramaturgė Violeta Šoblinskaitė

„Kultūra yra deguonis mūsų dvasiniam pasauliui. Neįmanoma įsivaizduoti šiandien Lietuvos be teatro, kino, muzikos… Turėdami Donelaitį, Čiurlionį, Marcinkevičių mes esame įdomūs pasauliui. Taigi vienas geriausių kelių pristatyti Lietuvą pasaulyje  – emigruoti  į pasaulinę  kultūrą ir tapti  jos dalimi.“ Klubo LIONS prezidentas Arimantas Gudaitis

„Kultūriniuose renginiuose aš pasisemiu daug gerų emocijų ir naujų idėjų.“ Muzikantas Vytenis Danielius

„Kultūra? Be jos būtume dar pitekantropai, ne  stropūs, o grubūs ir žiaurūs vieni kitiems  ir kultūros žvakele nesugebantys apšviesti savo pačių sielų sutemų.“ Poetė, vertėja Tautvyda Marcinkevičiūtė

„Kultūra reiškia daug daugiau, nei mums atrodo. Ji nėra vien menas ar švenčių tradicijos. Ji yra mūsų kasdienio veikimo būdas. Tasai būdas gali būti primityvus ir barbariškas, o gali būti apgalvotas ir jautrus. Renkamės mes.“  Žurnalistas, TV laidų vedėjas, rašytojas Rytis Zemkauskas

,„Nes žmonės pasinėrę į kultūrą tampa labiau išsilavinę.“ LSU studentė, šaudymo trenerė Gabrielė Karandaitė

,„Kultūra – svarbesnis daiktas už asmeninę gerovę ir už valstybę, nes ji susiliečia ne su laikinųjų, o su nenykstančiųjų vertybių sfera.“ Poetas, vertėjas, literatūrologas, kritikas, eseistas Tomas Venclova

„Kultūra plečia mūsų akiratį, papildo mūsų vidų ir asmenybę.“ Kirpėja-stilistė, verslininkė Vilma Valaitienė

„…ačiū už dėmesį! Kadangi kultūra, kaip ir lazda, turi du galus, tai niekur kitur mes ir neemigruojam. Viskas vyksta savaime…“ Satyrikas, prozininkas vertėjas Jurgis Gimberis

„Kultūra padeda išsaugoti dvasios šviesą, ją palaikančias vertybes. Ji yra ir tautos gyvastingumo versmė.“  Poetė Aldona Elena Puišytė

„Mes visi gyvename kokioje nors „kultūroje“. Tai mūsų pasaulėjauta ir pasaulėžiūra, įsitikinimai ir įsivaizdavimai, tai pasaulio atspindys mumyse, gebėjimas jį mąstyti. Todėl emigruoti iš tos kultūros neraginčiau. Bet siūlyčiau kuo dažniau rengti ekskursijas į kitas kultūras, idant mūsiškės nepradėtų stabarėti.“ Poetas, vertėjas Kornelijus Platelis

„Verta, nes tai produktyvus laiko praleidimas ir rutinos pakeitimas. Tai padeda sužinoti ir atrasti kažką naujo, padeda neatsilikti ir sužinoti, kas vyksta aplinkui.“ Būsimoji plaukų stilistė Agnė Gaižauskienė

Be kultūros mūsų gyvenimas turi daug mažiau spalvų, kasdienybės ratas yra gana blankus. Jeigu jame nebūtų kultūros impulsų, žmogus nepatirtų ir nesuvoktų aukštesnio pasaulio lygmens.“ Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė, poetė, prozininkė Aldona Ruseckaitė

„Kad sužinotume apie kitas meno ir kultūros naujoves.“ Restorano vadybininkė, VDU studentė Evita Gasiūnaitė

„Visų pirma, kultūrinės vietos žmogų turtina vidumi. Visa tai žmogų veda į tobulėjimą, naujų vidinių erdvių atradimą. O jei to nėra, žmonės dažnai užpildo tai tuščiais dalykais, jungiasi į žemo lygio aplinkas.“ Atlikėjas, televizijos projektų dalyvis Voldemars Petersons

Geriausia išvis niekur neemigruoti, ramiai būti tenai, kur tėvai patupdė. Bet jeigu tenka pajudėti iš prigimtinės savo erdvės, tuomet iš tiesų gal vertingiausia emigracijos kryptis – kultūra, nes galop turbūt pasirodys, jog atsidūrei toje pat vietoje, iš kurios neva išvykai.“  Rašytojas Donaldas Kajokas

„ Emigravęs į kultūrą gali nusiimti visas savo kaukes ir susitikti su tikruoju tavimi.“ Studentas, laisvai samdomas darbuotojas  Karolis Lapačinskas 

„ Kuo daugiau imigruos į kultūrą, tuo daugiau bus Žmonių…“  Kauno miesto Kultūros skyriaus vedėjas Albinas Vilčinskas

„Kultūra nėra (ar ne vien yra) tai, kas išorėje. Šekspyras, Milano katedra, Rembrantas ir Čiurlionis – tai tik įrankiai, kuriais kuriamės save pačius, savo sielą ir vidinę esmę. O jei dar tiksliau – įrankiai, padedantys save atpažinti ir išskirti iš uniforminės minios. Kadangi šis atpažinimo procesas niekada nesibaigs, kultūra būtina kasdien. Kaip duona ir vanduo.“ Rašytojas Kęstutis Navakas

„Emigruoti į kultūra ne tik verta, bet būtina, nes tai vienintelė kryptis, vedanti į visas pasaulio puses, kurios leidžia atrasti meną.“  VDU Kūrybinių industrijų studentė Laura Gleiznytė

„Nes migruodamas į kultūrą iš esmės gali būti bet kur. Tas ir žaviausia. Rasti, kurti, dalintis ja ten, kur esi, ir su tais, kuriuos sutinki.“ Kultūros vadybininkė Monika Inčerytė

„Užaugau būdamas našlaitis ir guosdavau save, kad dar turiu Tėvynę ir mūsų senolę Gamtą.

(Tik išgamos jų gali nemylėti.) Gimtoji kalba, kultūra – Tėvynės dvasia, o Gamta – jos drabužis.“

Prozininkas, dramaturgas Kazys Saja

 

Į puslapio viršų

teatro užkulisiai

Teatras onl1ne

Teatro Rėmėjai

Kūrybinė
agentūra

Teatro
Spaustuvė

Teatro Partneriai

informacininiai rėmėjai