Nacionalinis Kauno dramos teatras

Prasidėjo retai statomos ir aktualios Witkacy pjesės „Batsiuviai“ kūrybinis procesas

Baigiantis sezonui, repeticijų salėje susibūrė dar vienos premjeros komanda – režisierius Antanas Obcarskas kartu su Nacionalinio Kauno dramos teatro trupe pradėjo Stanisław Ignacy Witkiewicz, kitaip žinomo kaip Witkacy,  pjesės „Batsiuviai“, skaitymus.

Šis pastatymas – tai NKDT ir teatro „Utopia“ koprodukcija. Taip pat pastatymas realizuojamas kartu su Lenkų kultūros Institutu Vilniuje bei Adomo Mickevičiaus fondu.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, kitaip žinomas kaip Witkacy, viena spalvingiausių lenkų kultūros asmenybių – filosofas, meno teoretikas, rašytojas, dramaturgas, fotografas, tapytojas. Galime jį mąstyti kaip XX a. menininko etaloną – nesuvaldoma energija, nuolat griūvantis gyvenimas, susidūrimai su mirtimi, vienatvė, neišsemiami kūrybiniai užmojai, pamišimas, depresija, narkotikai ir ištisas lobynas literatūros bei vaizduojamojo meno kūrinių. Witkacy lemtis, deja, tragiška – 1939 m. įsibėgėjant Antrajam pasauliniam karui savanoriškai pasirinko pasitraukti iš gyvenimo ir nelaukti ateities, nes jo manymu ji negali būti niekaip geresnė.

Pjesė „Batsiuviai“, nors ir dėl autoriaus savižudybės liko nebaigta, laikoma geriausiu Witkacy kūriniu teatrui. Paskutinis Witkacy gyvenimo ir kūrybos dešimtmetis, sutapęs ir su visai Europai sunkiu laikotarpiu dėl ryškų pėdsaką XX a. istorijoje palikusio globalinio konflikto, buvo kupinas pesimizmo ir nerimo. Menininkas įžvelgė bundančius totalitarizmo demonus ir baiminosi dėl niūrios ateities – pjesė „Batsiuviai“ tą puikiai atskleidžia.

Žvelgiant iš mūsų dienų perspektyvos, „Batsiuviai“ yra savotiška vizijų pjesė, kurioje piešiami literatūros, meno, politikos, visuomenės ir žmogiškosios būklės ateities spėjimai. Witkacy vizijos stebėtinai tikslios šiandieninės tikrovės atžvilgiu, o tai liudija apie autoriaus pribloškiantį sugebėjimą labai plačiai diagnozuoti savo laikmečio ligas ir būsimo ateities amžiaus negeroves. Dėl to šis kūrinys, kurio siužeto esminė tema yra visuomeninių situacijų, vaidmenų ir individo asmeninės būklės pasikeitimai prieš ir po revoliucijų, analizė, yra savalaikis ir itin aktualus. „Nūdiena skatina į Witkacy žiūrėti kaip į vizionierių, o pjesę perteikti per komedijos prizmę, nevengiant absurdo bei ironijos elementų. Norisi akcentuoti ne tamsą, o šviesą“, – sako režisierius A. Obcarskas.

Lietuvoje bandymų perkelti į sceną šio autoriaus sudėtingus tekstus nebūta daug. Jos įgyvendinimą palengvina ir dabartiniai Irenos Aleksaitės vertimai  – „Batsiuvių“ ypač sudėtingas ir naujadarų pilnas tekstas, įgavo savo unikalų skambesį lietuvių kalba.

Režisierius – Antanas Obcarskas;

Dramaturgas – Laurynas Adomaitis.

Dailininkai – Lauryna Liepaitė, Juozas Valenta

Kompozitorius – Rolandas Venckys;

Video menininkė – Saulė Bliuvaitė

Aktoriai: Egidijus Stancikas, Gintautas Bejeris, Saulius Čiučelis, Tomas Erbrėderis, Gytis Laskovas, Deividas Breivė, Augustė Šimulynaitė.

Premjera numatoma 2020 m. lapkričio 28 d.

NKDT informacija

Grįžti atgal

Teatro Rėmėjai

Kūrybinė
agentūra

Teatro
Spaustuvė

Teatro Partneriai

informacininiai rėmėjai

Skip to content