Nacionalinis Kauno dramos teatras

Pirmą kartą Lietuvoje ir NKDT- gruzinų režisieriaus Roberto Sturua SUKULTAS ĄSOTIS

Rugsėjo 29 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre pirmą kartą viešės seniausio Gruzijos Telavio miesto Važa Pšavela dramos teatro trupė. Žiūrovai turės galimybę pamatyti pasaulinio garso gruzinų režisieriaus Roberto Sturua spektaklį „Sukultas ąsotis“ pagal Heinricho von Kleisto pjesę. Pasirodymas vyks gruzinų kalba su titrais anglų kalba.

Telavio miesto Važa Pšavela dramos teatras savo gimimą kildina nuo 1760 m. Tuomet jis buvo žinomas kaip Machabela trupė, kurios visi nariai žuvo 1795 m. vykusiame Krtsanisi mūšyje, valdant Gruzijos karaliui Erekliui II (1720-1798). Šiandien šis teatras yra vienas svarbiausių Kachetijos regiono kultūros centrų. Trupės gastroles Kaune organizuoja Gruzijos kultūros asociacija „Kachetija“ (Lietuva), remia Gruzijos kultūros ministerija bei Telavio miesto merija.

Svečiai parodys šiuolaikinę XIX a. vokiečių dramaturgo Heinricho von Kleisto komedijos „Sukultas ąsotis“ interpretaciją. Šio pastatymo vadovas ir režisierius -Robertas Sturua, dirbęs kartu su perspektyviu režisieriumi Nikolozu Haine-Shvelidze. Spektaklyje keliamas klausimas, kokia gali būti visuomenė, kai jai vadovauja sugadintas teisėjas ir nėra nieko, kas galėtų užkirsti kelią korupcijai, melui ir smurtui. Pristatydamas šią premjerą Gruzijos žiniasklaidai, režisierius Robertas Sturua akcentavo pjesės aktualumą: „Tai labai įdomi pjesė, pusiau detektyvas. Kasdienybėje susiduriame su nesąžiningais teisėjais, ypač pastaruosius 20 metų.“

„Sukulto ąsočio“ premjera Telavio teatre įvyko 2015 m. ir ji iš karto sulaukė teatro visuomenės dėmesio. 2015 metais pagrindinio vaidmens atlikėjas aktorius Vano Iantbelidze buvo apdovanotas Nepriklausomybės premija už geriausią vyro vaidmenį, o 2016 m., minint Gruzijos teatro dieną, šis pastatymas laimėjo net penkis apdovanojimus: geriausios scenografijos, geriausių aktoriaus ir aktorės, taip pat antrojo plano aktoriaus ir jaunosios aktorės.

Pasaulinio garso režisieriaus darbas

Roberto Sturua vardas jau įrašytas į iškiliausių Europos režisierių sąrašą. Jis susilaukė tarptautinio pripažinimo už originalias Bertoldo Brechto, Williamo Shakespeare´o ir Antono Čechovo bei gruzinų klasikų scenines interpretacijas. Šio scenos meistro pastatymuose persipina tragizmas ir komizmas, politinis farsas ir melodrama, klasikinė komedija ir filosofija, kurioje ekstremalus racionalizmas gali išaugti į groteską. Roberto Sturua režisuojamų spektaklių diapazonas labai platus: nuo Argentinos iki Australijos, nuo Didžiosios Britanijos iki Jeruzalės. Per ilgametę karjerą menininkas yra pastatęs net dvidešimt vieną Shakespeare´o pjesę, o „Hamletą“ – penkis sykius. Garsiausias – 1992 metais Londono „Riverside“ studijoje vykęs minėtos pjesės pastatymas, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Alanas Rickmanas. „Hamletas“, kaip sakė režisierius, „tokia neišsemiama pjesė, jog ją galima statyti visą gyvenimą iš naujo. Tą lemia kiti teatrai, skirtingi aktoriai, o ir mes patys su metais keičiamės. Kaip ir motina, kuri iš savo vaikų išskiria patį problematiškiausią ir myli jį labiau už kitus, taip ir aš, veikiausiai labiausiai myliu pirmąjį anglišką spektaklį“.

Nepaisant sėkmingos karjeros, ilgamečiam Tbilisio Šota Rustavelio teatro meno vadovui ir režisieriui teko patirti ir akibrokštų. 2011 m. tuometinis Gruzijos kultūros ministras Nika Rurua atleido režisierių Robertą Sturua iš nacionalinio dramos teatro vadovų posto už išsakytas „ksenofobiškas“ pastabas. Netrukus režisierius sulaukė pasiūlymo iš Maskvos „Et Cetera“ teatro vadovo Aleksandro Kaliagino tapti kviestiniu režisieriumi. Šiuo metu 79 metų kūrėjas spektaklius stato gimtinėje ir skirtinguose užsienio teatruose.

Rugsėjo 29 d. 18 val. Nacionaliniame Kauno dramos teatre

 

NKDT informacija

Daugiau apie spektaklį

Grįžti atgal